Make your own free website on Tripod.com

             2012 NSC Boys Track & Field Championships - 5/10/2012             
                          Lakes Community High School                          
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================
          10.94  3A State Qual. Mark
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 Vestuto, James               Stevenson              11.08      11.03Q       -0.5  4 
  2 Williams, Keontay            Zion-Benton            10.94      11.12Q        0.5  3 
  3 Schrader, Connor             Lake Zurich            10.81      11.23Q       -0.7  1 
  4 Cotton, Gabe                 Vernon Hills           10.82      11.50Q       -0.5  2 
  5 Beutlich, Shaun              Lakes                  11.14      11.22q       -0.5  4 
  6 Severini, Tony               Warren                 11.19      11.38q        0.5  3 
  7 Lonski, Dan                  Antioch                11.44      11.63q       -0.7  1 
  8 Berman, Andrew               Warren                 11.64      11.63q       -0.5  2 
  9 Gilmore, Eric                Zion-Benton            11.64      11.66        -0.5  4 
 10 Bednarski, Chris             Wauconda               11.94      11.66        -0.5  2 
 11 Smith, Kris                  Grant                  11.44      11.74        -0.7  1 
 12 Ganshirt, Ryan               Lake Forest            11.41      11.77        -0.5  2 
 13 Kilpatrick, Corey            Grant                  11.64      11.81        -0.5  4 
 14 Carlson, Luke                Libertyville           12.04      11.84         0.5  3 
 15 Washington, Chris            Round Lake             12.04      11.87        -0.5  4 
 16 Lee, Brian                   Stevenson              11.54      11.93        -0.5  2 
 17 Sanchez, Enrique             Round Lake             11.70      12.07         0.5  3 
 18 Hurdle, Tyreese              Mundelein              12.04      12.12        -0.7  1 
 19 Washington, Caleb            No. Chicago            11.94      12.12         0.5  3 
 20 Warfield, Marvin             No. Chicago            11.84      12.15        -0.7  1 
 21 Wilson, Tim                  Lake Forest            11.64      12.20         0.5  3 
 22 Gerrits, Mark                Lakes                  11.85      12.22        -0.7  1 
 23 Lengvenis, Austin            Antioch                12.04      12.25        -0.5  2 
 24 Vizcayno, Richard            Vernon Hills           11.94      12.35        -0.5  4 
 25 Lu, Kevin                    Libertyville           12.05      12.55        -0.7  1 
 26 Ryan, Joe                    Mundelein              12.84      13.23        -0.5  2 
 
Boys 100 Meter Dash
===========================================================================================
          10.94  3A State Qual. Mark
    Name              Year School               Prelims     Finals              Wind Points
===========================================================================================
Finals
  1 Williams, Keontay      Zion-Benton            11.12      10.86 3A      0.3  10   
  2 Vestuto, James         Stevenson              11.03      11.05         0.3   8   
  3 Schrader, Connor       Lake Zurich            11.23      11.28         0.3   6   
  4 Severini, Tony         Warren                 11.38      11.34         0.3   4   
  5 Cotton, Gabe           Vernon Hills           11.50      11.37         0.3   2   
  6 Beutlich, Shaun        Lakes                  11.22      11.39         0.3   1   
  7 Lonski, Dan            Antioch                11.63      11.60         0.3 
  8 Berman, Andrew         Warren                 11.63      11.72         0.3 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================================
          22.24  3A State Qual. Mark
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Keontay            Zion-Benton            21.94      22.40Q        0.3  1 
  2 Vestuto, James               Stevenson              22.85      22.74Q       -1.0  3 
  3 Severini, Tony               Warren                 22.54      22.96Q       +0.0  4 
  4 Cotton, Gabe                 Vernon Hills           22.33      23.05Q        0.4  2 
  5 Wells, Sean                  Grant                  22.54      22.98q       -1.0  3 
  6 Beutlich, Shaun              Lakes                  22.67      23.09q       +0.0  4 
  7 Hertz, Cory                  Lakes                  23.04      23.15q        0.4  2 
  8 Lonski, Dan                  Antioch                23.34      23.38q        0.3  1 
  9 Butler, Joey                 Antioch                23.84      23.66        -1.0  3 
 10 Smith, Kris                  Grant                  23.64      23.68        +0.0  4 
 11 Bendedetto, Dan              Warren                 23.84      23.69        -1.0  3 
 12 Gilmore, Eric                Zion-Benton            23.24      23.84         0.4  2 
 13 Washington, Chris            Round Lake             24.15      24.07        -1.0  3 
 14 Stambolic, Brad              Lake Forest            24.14      24.09         0.3  1 
 15 Honald, Nathan               Libertyville           24.14      24.11         0.4  2 
 16 Washington, Caleb            No. Chicago            23.94      24.17         0.4  2 
 17 Green, Cameron               Stevenson              24.14      24.19         0.3  1 
 18 Hurdle, Tyreese              Mundelein              25.04      24.23         0.4  2 
 19 Barsky, Mark                 Vernon Hills           24.64      24.67        +0.0  4 
 20 Hucker, Kyle                 Wauconda               25.34      24.91         0.3  1 
 21 Raymond, Brian               Lake Forest            25.04      24.97        -1.0  3 
 22 Gillen, Cameron              Libertyville           25.24      25.04         0.3  1 
 23 Quinones, Carlos             Wauconda               25.54      25.10         0.4  2 
 24 Warfield, Marvin             No. Chicago            24.44      25.39        +0.0  4 
 25 Ryan, Joe                    Mundelein              26.74      26.54        -1.0  3 
 
Boys 200 Meter Dash
===========================================================================================
          22.24  3A State Qual. Mark
    Name              Year School               Prelims     Finals              Wind Points
===========================================================================================
Finals
  1 Williams, Keontay      Zion-Benton            22.40      22.04 3A     -0.2  10   
  2 Cotton, Gabe           Vernon Hills           23.05      22.49        -0.2   8   
  3 Vestuto, James         Stevenson              22.74      22.78        -0.2   6   
  4 Severini, Tony         Warren                 22.96      22.89        -0.2   4   
  5 Wells, Sean            Grant                  22.98      22.97        -0.2   2   
  6 Lonski, Dan            Antioch                23.38      23.23        -0.2   1   
  7 Beutlich, Shaun        Lakes                  23.09      23.44        -0.2 
  8 Hertz, Cory            Lakes                  23.15      23.73        -0.2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================================
          49.94  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Farley, Antonio        Round Lake             49.24      49.43 3A                4  10   
  2 Chapman, Leroy         Antioch                49.84      50.59                   4   8   
  3 Ray, Trevor            Lakes                  50.54      51.27                   4   6   
  4 Rantis, Chris          Lake Zurich            50.34      51.93                   4   4   
  5 Young, Maurice         Zion-Benton            52.64      52.01                   3   2   
  6 Sullivan, Billy        Grant                  52.64      52.04                   3   1   
  7 Giordano, Nick         Lake Forest            51.34      52.15                   4 
  8 Herman, Tyler          Warren                 52.64      52.41                   3 
  9 Leppert, Gable         Mundelein              52.74      52.53                   3 
 10 Brito, Nick            Antioch                52.44      52.82                   4 
 11 Smith, David           Lake Zurich            50.94      53.19                   4 
 12 Abunimeh, Wisam        Warren                 52.60      53.37                   3 
 13 Hutson, Russell        Vernon Hills           53.78      53.93                   2 
 14 Athans, Tim            Zion-Benton            53.04      53.98                   3 
 15 Kasten, Sam            Vernon Hills           54.84      54.30                   2 
 16 Prais, Ryan            Lakes                  51.64      54.66                   4 
 17 Slaughter, Steve       Mundelein              55.14      54.82                   2 
 18 Stambolic, Brad        Lake Forest            53.54      54.93                   3 
 19 Velarde, Gabriel       Grant                  54.74      55.13                   2 
 20 Russell, Thomas        Stevenson              53.54      56.43                   2 
 21 Garcia, Norberto       Round Lake             58.13      57.20                   1 
 22 Lu, Kevin              Libertyville           58.24      59.92                   1 
 23 Gillen, Cameron        Libertyville           58.24    1:02.38                   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================================
        1:56.84  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Juras, Pat             Lake Zurich          1:59.44    1:57.27                   10   
  2 Ramirez, John          Lake Zurich          1:59.34    1:58.38                    8   
  3 Gardiner, Danny        Stevenson            1:58.26    1:58.58                    6   
  4 Prais, Ryan            Lakes                1:58.56    1:58.93                    4   
  5 Mohrdieck, Ben         Vernon Hills         2:02.80    2:00.70                    2   
  6 Ralston, Noah          Stevenson            2:00.94    2:01.24                    1   
  7 Lara, Roberto          Warren               2:01.44    2:01.84                  
  8 Hatton, Kyle           Grant                2:03.34    2:01.88                  
  9 Taylor, Cameron        Libertyville         2:02.24    2:02.04                  
 10 Butler, Jacob          Warren               1:57.82    2:02.39                  
 11 Audrain, Peter         Grant                2:01.14    2:02.98                  
 12 Kumar, Nitesh          Mundelein            2:03.48    2:04.95                  
 13 Webb, Thomas           Wauconda             2:05.34    2:05.69                  
 14 Gayter, Liam           Lake Forest          2:03.44    2:05.97                  
 15 Saldivar, Jazz         Wauconda             2:06.44    2:07.33                  
 16 Lohr, Cooper           Mundelein            2:07.74    2:08.76                  
 17 Ultreras, John         Zion-Benton          2:08.24    2:09.99                  
 18 Reimer, Zach           Lakes                2:16.34    2:11.35                  
 19 Doerhoffer, Eric       Vernon Hills         2:10.54    2:12.19                  
 20 Burke, Kevin           Libertyville                    2:17.12                  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================================
        4:22.74  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Bund, Billy            Lake Forest          4:17.70    4:18.31 3A                10   
  2 Juras, Pat             Lake Zurich          4:12.24    4:20.29 3A                 8   
  3 Huch, Easton           Libertyville         4:21.84    4:20.54 3A                 6   
  4 Rielly, Sean           Libertyville         4:25.14    4:25.25                    4   
  5 Richards, Bryce        Mundelein            4:37.24    4:30.13                    2   
  6 Kuehr, Trevor          Lake Zurich          4:39.14    4:35.44                    1   
  7 Carrera, Angel         Round Lake           4:46.84    4:39.79                  
  8 Fell, Adam             Mundelein            4:44.59    4:41.18                  
  9 Kersky, Jonathon       Stevenson            4:43.44    4:41.42                  
 10 Romig, Dalyn           Grant                4:41.24    4:42.19                  
 11 Charhut, Chris         Lake Forest          4:41.84    4:44.12                  
 12 Burchard, James        Lakes                4:45.24    4:45.86                  
 13 Lichtenstein, Morg     Vernon Hills         4:52.34    4:48.27                  
 14 Williams, Bob          Vernon Hills         5:00.24    4:48.42                  
 15 Lannoye, Drew          Warren               4:50.24    4:49.42                  
 16 DuBois, Trevor         Zion-Benton          4:54.24    4:50.70                  
 17 Camp, Josh             Lakes                4:48.24    4:52.05                  
 18 Martinez, Sergio       Round Lake           4:56.24    4:52.17                  
 19 Ultreras, John         Zion-Benton          4:53.24    5:02.94                  
 20 Theel, Ross            Wauconda             5:05.64    5:12.88                  
 21 Williams, Connor       Wauconda             5:14.44    5:15.13                  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================================
        9:29.04  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Martinez, Martin       Warren               9:24.64    9:34.75                   10   
  2 Ripoli, Jared          Lake Zurich          9:39.24    9:38.10                    8   
  3 Milner, Alex           Lake Zurich          9:38.24    9:42.33                    6   
  4 Ryan, Daniel           Libertyville         9:42.24    9:48.87                    4   
  5 Goldberg, Alex         Stevenson            9:37.74    9:52.92                    2   
  6 Peters-Clarke, Tre     Grant               10:05.24    9:56.79                    1   
  7 Meyer, Philip          Zion-Benton          9:57.24    9:58.69                  
  8 Wood, Brendan          Stevenson            9:46.74    9:59.22                  
  9 Whitney, Kyle          Vernon Hills        10:02.82   10:11.43                  
 10 Camp, Josh             Lakes               10:18.24   10:32.56                  
 11 Arroyo, Angel          Zion-Benton         10:42.24   10:33.64                  
 12 Contreras-Gomez, V     Round Lake          10:37.24   10:34.67                  
 13 Shurson, Adam          Warren              10:16.24   10:43.48                  
 14 Carter, David          Wauconda            10:34.64   10:44.84                  
 15 Benson, Mark           Lake Forest         11:06.24   11:10.65                  
 16 Schultz, Peter         Vernon Hills        11:22.24   11:15.08                  
 17 Remler, Carl           Libertyville        11:19.24   11:17.68                  
 18 Nagelhout, Ben         Lakes               11:30.50   11:26.91                  
 19 Lovell, Andrew         Mundelein           11:30.24   11:30.68                  
 20 Pequeno, Angelo        Wauconda            11:32.44   11:41.98                  
 -- Cruz, Robert           Round Lake          11:04.10         DQ                  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================================
          14.74  3A State Qual. Mark
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        Wind H#
=======================================================================================
Preliminaries
  1 Wells, Sean                  Grant                  14.54      15.18Q       -0.5  1 
  2 Wilson, AJ                   Libertyville           15.06      15.42Q        0.6  3 
  3 Barnes, Tommy                Stevenson              15.06      15.47Q       -0.7  2 
  4 Garner, Myles                Warren                 15.30      15.48q        0.6  3 
  5 von Ohlen, Max               Lake Forest            15.84      15.86q       -0.5  1 
  6 Boyer, Roldophe              Lakes                  15.63      15.94q       -0.7  2 
  7 Miller, Brad                 Lake Forest            16.14      16.20q        0.6  3 
  8 Gantz, Travis                Antioch                16.34      16.38q        0.6  3 
  9 Johnson, Steve               Stevenson              15.94      16.48        -0.5  1 
 10 Whitman, Kyle                Grant                  15.84      16.66        -0.7  2 
 11 Bickner, Kevin               Wauconda               16.64      16.98        -0.7  2 
 12 Mefferd, Matt                Mundelein              17.84      17.18         0.6  3 
 13 Savoy, Jay                   Libertyville           16.84      17.37        -0.5  1 
 14 Galinovsky, Daniel           Vernon Hills           17.44      17.54        -0.5  1 
 15 Kulesza, Kacper              Wauconda               17.84      17.67         0.6  3 
 16 Helgeson, Chris              Lake Zurich            17.54      17.69        -0.7  2 
 17 Hoeflinger, Mike             Warren                 17.74      18.13        -0.7  2 
 18 Craig, Taylor                Lakes                  18.04      18.14        -0.5  1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
===========================================================================================
          14.74  3A State Qual. Mark
    Name              Year School               Prelims     Finals              Wind Points
===========================================================================================
Finals
  1 Wells, Sean            Grant                  15.18      14.55 3A     -0.9  10   
  2 Wilson, AJ             Libertyville           15.42      15.06        -0.9   8   
  3 Garner, Myles          Warren                 15.48      15.19        -0.9   6   
  4 Barnes, Tommy          Stevenson              15.47      15.20        -0.9   4   
  5 Boyer, Roldophe        Lakes                  15.94      15.78        -0.9   2   
  6 von Ohlen, Max         Lake Forest            15.86      15.81        -0.9   1   
  7 Gantz, Travis          Antioch                16.38      15.98        -0.9 
  8 Miller, Brad           Lake Forest            16.20      16.14        -0.9 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================================
          39.84  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Wells, Sean            Grant                  39.14      40.06                   3  10   
  2 Wilson, AJ             Libertyville           40.34      40.15                   3   8   
  3 Gantz, Travis          Antioch                40.62      40.52                   3   6   
  4 Bednarski, Chris       Wauconda               41.64      41.52                   3   4   
  5 Kim, Kihwan            Stevenson              42.44      41.61                   3   2   
  6 Moreno, Nick           Warren                 42.04      41.73                   3   1   
  7 Savoy, Jay             Libertyville           43.64      42.49                   2 
  8 Helgeson, Chris        Lake Zurich            43.44      42.56                   2 
  9 Boyer, Roldophe        Lakes                  42.94      42.66                   2 
 10 Tosti, Jonathan        Grant                  43.14      43.43                   2 
 11 Hovey, Brentley        Wauconda               45.34      43.43                   1 
 12 Mefferd, Matt          Mundelein              44.34      44.43                   1 
 13 Schyns, Robert         Lake Forest            43.54      44.54                   2 
 14 Styx, Zach             Lakes                  44.34      44.94                   1 
 15 Garner, Myles          Warren                 42.44      44.98                   3 
 16 Galinovsky, Daniel     Vernon Hills           42.78      47.18                   3 
 -- Barnes, Tommy          Stevenson              43.14         DQ                   2  FS
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================================
          42.84  3A State Qual. Mark
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Stevenson  'A'                                43.93      43.44                   2  10   
  2 Zion-Benton  'A'                              43.94      43.77                   2   8   
  3 Lake Zurich  'A'                              44.14      44.52                   2   6   
  4 Grant  'A'                                    44.64      44.58                   2   4   
  5 Libertyville  'A'                             45.74      45.17                   1   2   
  6 Antioch  'A'                                  45.54      46.03                   2   1   
  7 Vernon Hills  'A'                             45.90      46.33                   1 
  8 Mundelein  'A'                                46.64      46.37                   1 
  9 Lakes Community  'A'                          46.44      46.40                   1 
 10 Round Lake  'A'                               47.34      48.50                   1 
 -- Warren  'A'                                   44.34         DQ                   2  Unsportsmanlike Cond
 -- Lake Forest  'A'                              44.84         DQ                   2  1st X out of end zon
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Stevenson  'A'                                    1:31.33    1:31.05   2  10   
  2 Zion-Benton  'A'                                  1:32.04    1:31.68   2   8   
  3 Grant  'A'                                        1:32.94    1:33.23   2   6   
  4 Lake Zurich  'A'                                  1:35.24    1:33.24   2   4   
  5 Libertyville  'A'                                 1:35.54    1:35.33   1   2   
  6 Warren  'A'                                       1:32.44    1:37.33   2   1   
  7 Vernon Hills  'A'                                 1:36.14    1:37.83   1 
  8 Lake Forest  'A'                                  1:34.64    1:38.77   2 
  9 Wauconda  'A'                                     1:42.54    1:40.19   1 
 -- Round Lake  'A'                                   1:39.24         DQ   1  X change 2 out of zo
 -- Antioch  'A'                                      1:37.90         DQ   1  X change 2 out of zo
 -- Lakes Community  'A'                              1:33.08         DQ   2  Out of Zone - X3

 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================================
        3:23.74  3A State Qual. Mark
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Lake Zurich  'A'                            3:25.74    3:28.24                   2  10   
  2 Grant  'A'                                  3:30.94    3:29.28                   2   8   
  3 Warren  'A'                                 3:28.84    3:29.44                   2   6   
  4 Antioch  'A'                                3:31.15    3:30.79                   2   4   
  5 Lake Forest  'A'                            3:31.51    3:32.09                   2   2   
  6 Stevenson  'A'                              3:31.24    3:33.94                   2   1   
  7 Libertyville  'A'                           3:31.84    3:36.81                   1 
  8 Zion-Benton  'A'                            3:31.74    3:39.20                   2 
  9 Vernon Hills  'A'                           3:40.79    3:41.68                   1 
 10 Round Lake  'A'                             3:32.24    3:44.75                   1 
 -- Lakes Community  'A'                        3:27.35         DQ                   2  3rd Xchange - Interf
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================================
        8:00.04  3A State Qual. Mark
    School                                         Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Lake Zurich  'A'                            8:29.24    8:01.60                   10   
  2 Warren  'A'                                 8:07.64    8:02.17                    8   
  3 Grant  'A'                                  8:09.14    8:11.10                    6   
  4 Lake Forest  'A'                            8:35.24    8:16.71                    4   
  5 Mundelein  'A'                              8:22.24    8:22.76                    2   
  6 Stevenson  'A'                              8:20.44    8:33.91                    1   
  7 Lakes Community  'A'                        8:32.34    8:46.35                  
  8 Vernon Hills  'A'                           8:55.24    9:00.75                  
  9 Wauconda  'A'                               9:11.74    9:12.67                  
 10 Libertyville  'A'                           8:11.44    9:14.50                  
 11 Round Lake  'A'                             9:00.24    9:26.33                  
 
Boys High Jump
================================================================================================
        6-05.00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Deloye, Parker         Stevenson            6-04.00    6-04.00                   10   
  2 Savinkov, Max          Lakes                5-08.00    6-03.00                    8   
  3 Wells, Jonathan        Grant                6-05.00   J6-03.00                    6   
  4 Stolzman, Chris        Lake Forest          6-04.00   J6-03.00                    4   
  5 McLean, Kealin         Zion-Benton          6-01.00    6-01.00                    2   
  6 Swindle, Troy          Lakes                6-01.00    5-11.00                    1   
  7 Facey, Tyler           Antioch              5-10.00   J5-11.00                  
  8 Sperry, Carson         Lake Forest          5-10.00    5-09.00                  
 -- Lu, Kevin              Libertyville         5-00.00         NH                  
 -- Babin, Oleg            Vernon Hills         5-02.00         NH                  
 -- Weitekemper, Kai       Libertyville         5-08.00         NH                  
 -- Foley, Nick            Vernon Hills         5-11.00         NH                  
 -- Barret, Dylan          Grant                5-08.00         NH                  
 -- Pritchett, Jack        Stevenson            5-08.00         NH                  
 -- Zeringue, Terrion      Zion-Benton          5-06.00         NH                  
 -- Fuller, Erik           Wauconda             5-07.00         NH                  
 -- Thomason, Tommy        Wauconda             5-06.00         NH                  
 -- Khan, Shahzaad         Lake Zurich          5-06.00         NH                  
 
Boys Pole Vault
================================================================================================
       13-09.00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Babin, Oleg            Vernon Hills        13-00.00   13-03.00                   10   
  2 Hunecke, Hans          Lakes               12-06.00   12-09.00                    8   
  3 Smith, David           Lake Zurich         12-09.00   12-03.00                    6   
  4 Nader, Andy            Libertyville        10-00.00   11-09.00                    4   
  5 Rossdeutcher, Robe     Lake Zurich         10-06.00   11-03.00                    2   
  6 Knee, Dylan            Wauconda            11-06.00  J11-03.00                    1   
  7 Wolske, Joey           Antioch             11-06.00   10-03.00                  
  8 Delismon, Robert       Libertyville        10-00.00  J10-03.00                  
  9 Mefferd, Matt          Mundelein           11-00.00  J10-03.00                  
 10 Horton, Adam           Antioch             10-06.00    9-09.00                  
 10 Neuman, Jacob          Lakes                8-06.00    9-09.00                  
 10 Stoll, Drew            Lake Forest         10-06.00    9-09.00                  
 
Boys Long Jump
===========================================================================================
       22-03.00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals              Wind Points
===========================================================================================
  1 Kim, Kihwan            Stevenson           21-03.00   21-00.75         NWI  10   
  2 Beutlich, Shaun        Lakes               20-06.00   20-08.50         NWI   8   
  3 Wells, Jonathan        Grant               20-05.00   20-08.00         NWI   6   
  4 Adams, Connor          Lake Forest         20-03.00   20-07.25         NWI   4   
  5 Williams, Kendall      Zion-Benton         22-00.00   20-03.50         NWI   2   
  6 Biondo, Mike           Warren              19-08.00   20-02.25         NWI   1   
  7 Savinkov, Max          Lakes               20-02.50   19-07.75         NWI 
  8 Schyns, Robert         Lake Forest         19-01.50   19-07.50         NWI 
  9 McLean, Kealin         Zion-Benton         18-02.00   19-01.00         NWI 
 10 Johnson, Steve         Stevenson           18-11.50   18-10.25         NWI 
 11 Rosquist, Arthel       Warren              19-07.00   18-06.00         NWI 
 12 Summerville, Erik      Wauconda            18-11.00   18-00.50         NWI 
 12 Hallett, Josh          Antioch             17-00.25   18-00.50         NWI 
 14 Perez, Kevin           Round Lake          17-07.00   17-11.75         NWI 
 15 Bednarski, Chris       Wauconda            20-06.00   17-07.75         NWI 
 16 Gillen, Cameron        Libertyville        17-00.00   17-05.00         NWI 
 17 Tinajero, Joel         Round Lake          16-04.00   16-03.50         NWI 
 18 Volpe, Ryan            Grant               17-05.00   15-07.75         NWI 
 19 Carlos, Juan           Mundelein           16-02.00   14-10.00         NWI 
 20 DelCastillo, Tim       Mundelein           16-02.00   14-03.50         NWI 
 -- Foley, Nick            Vernon Hills        18-07.00         ND         NWI 
 
Boys Triple Jump
===========================================================================================
       45-00.00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals              Wind Points
===========================================================================================
  1 Lockett, De'Angelo     Round Lake          43-01.00   42-09.50         NWI  10   
  2 Fu, Kevin              Lake Forest         42-07.00   42-02.50         NWI   8   
  3 Carter, Juddon         Round Lake          43-00.00   42-02.00         NWI   6   
  4 Miller, Keion          Grant               42-03.75   41-00.25         NWI   4   
  5 Green, Cameron         Stevenson           41-07.00   41-00.00         NWI   2   
  6 Durot, Duke            Lake Forest         40-07.50   40-08.00         NWI   1   
  7 Johnson, Steve         Stevenson           41-05.00   39-08.50         NWI 
  8 Rosquist, Arthel       Warren              39-04.00   39-00.00         NWI 
  9 Carlson, Luke          Libertyville        36-03.00   38-06.00         NWI 
 10 Summerville, Erik      Wauconda            38-05.00   38-03.00         NWI 
 11 Shearer, Brad          Warren              40-02.00   38-01.00         NWI 
 12 Bergeron, Justin       Lakes               35-06.00   36-08.50         NWI 
 13 Ruffin, Chaney         No. Chicago         36-04.00   36-06.00         NWI 
 14 Weitekemper, Kai       Libertyville        37-06.00   36-04.75         NWI 
 15 Neuman, Jacob          Lakes               34-00.00   35-09.00         NWI 
 16 Hurdle, Tyreese        Mundelein           35-09.00   34-09.50         NWI 
 17 DelCastillo, Tim       Mundelein           30-05.00   28-02.50         NWI 
 
Boys Shot Put
================================================================================================
       52-11.00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Dziedziz, Matt         Libertyville        56-04.00   55-02.00 3A                10   
  2 Wasilewski, Brad       Grant               49-07.50   50-06.50                    8   
  3 Summers, Ty            Lakes               52-06.50   50-06.00                    6   
  4 Ottersen, Jake         Zion-Benton         50-01.50   48-10.75                    4   
  5 Lombardino, Brando     Grant               51-05.00   48-08.00                    2   
  6 Gomez, Alan            Lakes               47-04.00   45-08.50                    1   
  7 Craft, Jacob           Antioch             45-00.50   45-06.00                  
  8 Danner, Will           Wauconda            43-11.00   45-04.50                  
  9 Bohn, Jimmy            Lake Zurich         47-00.00   44-10.00                  
 10 Weber, Mark            Lake Zurich         46-06.00   44-00.00                  
 11 Szkodyn, Mark          Libertyville        46-06.00   43-01.50                  
 12 Weber, Jack            Wauconda            43-00.00   42-09.00                  
 13 Fobbe, Jordan          Stevenson           43-03.00   42-02.50                  
 14 Shannon, Lee           Antioch             43-00.00   42-02.00                  
 15 Jones, Terrel          Warren              44-04.00   39-05.50                  
 16 Dolan, Michael         Stevenson           39-09.00   39-03.00                  
 17 Randall, Drake         Vernon Hills        43-00.50   39-00.00                  
 17 Cortez, Erick          Round Lake                     39-00.00                  
 19 Leeker, Adam           Lake Forest         41-01.50   38-09.50                  
 20 Steen, Tom             Warren              42-04.00   38-02.50                  
 21 Ruckebeil, Reid        Zion-Benton         42-02.00   38-01.00                  
 22 Doretti, Nick          Mundelein           38-11.00   37-09.00                  
 23 Doretti, Anthony       Mundelein           38-09.00   35-10.50                  
 24 Saliba, Nick           Vernon Hills        36-06.00   34-08.00                  
 25 Jones, Emmanuel        No. Chicago         40-01.00   33-11.00                  
 26 Ellis, Jack            Lake Forest         37-02.00   32-11.50                  
 27 Kelly, Eddie           Round Lake          35-10.00   30-06.50                  
 
Boys Discus Throw
================================================================================================
         155-00  3A State Qual. Mark
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Lombardino, Brando     Grant                 190-00  169-03.00 3A                10   
  2 Dziedziz, Matt         Libertyville          154-04  151-09.00                    8   
  3 Tumminello, Darius     Lakes                 144-01  144-00.00                    6   
  4 Echeverria, Luis       Grant                 140-03  137-10.00                    4   
  5 Valente, Anthony       Libertyville          135-00  133-10.50                    2   
  6 Weber, Mark            Lake Zurich           120-00  133-05.50                    1   
  7 Craft, Jacob           Antioch               135-03  132-02.00                  
  8 Fobbe, Jordan          Stevenson             104-06  129-09.00                  
  9 Jones, Terrel          Warren                121-06  129-05.00                  
 10 McBride, Joel          Zion-Benton           127-10  123-10.00                  
 11 Danner, Will           Wauconda              141-01  122-11.50                  
 12 Miller, Brad           Lake Forest           127-01  121-11.00                  
 13 Dolan, Michael         Stevenson             148-09  121-03.00                  
 14 Shannon, Lee           Antioch               139-01  119-10.50                  
 15 Ruckebeil, Reid        Zion-Benton           129-09  119-04.00                  
 16 Safiejko, Matt         Warren                122-04  118-07.00                  
 17 Greenhill, Joseph      Round Lake            115-08  117-10.00                  
 18 Fuller, Erik           Wauconda              116-08  112-00.00                  
 19 Hill, Brian            Lake Forest           110-08  111-05.00                  
 20 Recker, Daniel         Lakes                 123-11  109-01.00                  
 21 Doretti, Nick          Mundelein             115-02  104-08.00                  
 22 Klema, Daniel          Vernon Hills          113-10  103-05.00                  
 23 Polywka, Adam          Lake Zurich           125-00  102-06.00                  
 24 Doretti, Anthony       Mundelein              99-08   93-11.00                  
 25 Cortez, Erick          Round Lake             99-06   93-10.00                  
 26 Saliba, Nick           Vernon Hills           96-00   90-00.00                  
 27 Cunningham, Richar     No. Chicago           117-00   78-03.00    
                            Male Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Lake Zurich                        LZ               90  
                2 Grant                              GRT              88  
                3 Stevenson                          STV              73  
                4 Libertyville                       LIB              58  
                5 Lakes Community                    LC               51  
                6 Zion-Benton                        ZB               46  
                7 Warren                             WAR              41  
                8 Lake Forest                        LF               34  
                9 Round Lake                         RL               26  
               10 Vernon Hills                       VH               22  
               11 Antioch                            ANT              20  
               12 Wauconda                           WCN               5  
               13 Mundelein                          MUN               4