Make your own free website on Tripod.com


             2011 NSC Boys Track & Field Championships - 5/13/2011             
                            Lake Zurich High School                            
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brinlee, Jacob               Lake Zurich            11.04      11.16Q -1.5  2 
  2 Stryganek, Brandon           Stevenson              10.77      11.27Q -1.6  1 
  3 Nixon, Artavius              Zion-Benton            11.54      11.39Q -1.0  3 
  4 Williams, Keontay            Zion-Benton            11.29      11.37q -1.6  1 
  5 Minne, Leo                   Grant                  11.34      11.37q -1.5  2 
  6 Dorsey, Brandon              Wauconda               11.14      11.40q -1.0  3 
  7 Rantis, Mike                 Lake Zurich            11.44      11.51q -1.0  3 
  8 Jones, Joshua                No. Chicago            11.24      11.60q -1.5  2 
  9 Spears, Matt                 Grant                  11.34      11.63  -1.6  1 
 10 Severini, Tony               Warren                 11.54      11.77  -1.6  1 
 11 Rosenberg, Ben               Stevenson              11.64      11.77  -1.5  2 
 12 Brooks, Isaiah               Round Lake             11.34      11.87  -1.0  3 
 13 Hall, Davontra               Warren                 11.64      11.99  -1.0  3 
 14 Jarrett, Justin              No. Chicago            11.24      12.01  -1.0  3 
 15 Cavalaris, Connor            Lake Forest            11.64      12.10  -1.6  1 
 16 Miles, Prince                Lakes                  11.44      12.10  -1.5  2 
 17 Brunn, Robert                Wauconda               12.02      12.10  -1.5  2 
 18 Davis, Devante               Lakes                  11.82      12.14  -1.6  1 
 19 Anttila, Josh                Antioch                12.24      12.33  -1.0  3 
 20 Kelly, Teddy                 Libertyville           12.05      12.38  -1.6  1 
 21 Guerrero, Dan                Libertyville           12.15      12.69  -1.0  3 
 22 Tazioli, John                Mundelein              12.54      12.83  -1.6  1 
 23 Sanchez, Enrique             Round Lake             12.14      13.17  -1.5  2 
 
Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Stryganek, Brandon           Stevenson              11.27      10.76   0.6  10   
  2 Brinlee, Jacob               Lake Zurich            11.16      10.97   0.6   8   
  3 Nixon, Artavius              Zion-Benton            11.39      11.19   0.6   6   
  4 Minne, Leo                   Grant                  11.37      11.26   0.6   4   
  5 Williams, Keontay            Zion-Benton            11.37      11.29   0.6   2   
  6 Dorsey, Brandon              Wauconda               11.40      11.29   0.6   1   
  7 Rantis, Mike                 Lake Zurich            11.51      11.41   0.6 
  8 Jones, Joshua                No. Chicago            11.60      11.93   0.6 
 
Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Brinlee, Jacob               Lake Zurich            22.44      22.89Q -0.9  2 
  2 Rantis, Mike                 Lake Zurich            23.34      23.01Q -1.6  3 
  3 Stryganek, Brandon           Stevenson              21.85      23.02Q -2.3  1 
  4 Meskic, Adnan                Vernon Hills           22.44      23.05q -1.6  3 
  5 Williams, Keontay            Zion-Benton            22.95      23.12q -2.3  1 
  6 Cotton, Gabriel              Vernon Hills           23.27      23.26q -0.9  2 
  7 Beckman, Mike                Lakes                  22.94      23.28q -0.9  2 
  8 McBride, Jonathon            Zion-Benton            23.44      23.32q -1.6  3 
  9 Ward, Kyle                   Warren                 23.28      23.37  -1.6  3 
 10 Spears, Matt                 Grant                  23.14      23.45  -2.3  1 
 11 Severini, Tony               Warren                 23.44      23.51  -0.9  2 
 12 Brooks, Isaiah               Round Lake             23.64      24.30  -2.3  1 
 13 Muntu, Vic                   Grant                  23.64      24.31  -0.9  2 
 14 Shancer, Josh                Stevenson              23.64      24.47  -0.9  2 
 15 Douglass, Cameron            Lake Forest            24.04      24.81  -2.3  1 
 16 Anttila, Josh                Antioch                24.24      24.94  -2.3  1 
 17 Chiou, Kevin                 Libertyville           25.24      25.16  -1.6  3 
 18 Leppert, Gable               Mundelein              26.14      25.70  -0.9  2 
 19 Miles, Prince                Lakes                  23.64      26.04  -1.6  3 
 20 Sanchez, Enrique             Round Lake             24.84      26.11  -0.9  2 
 21 Jarrett, Justin              No. Chicago            22.64      26.43  -1.6  3 
 -- Honold, Nate                 Libertyville           24.27         DQ  -2.3  1 
 
Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Stryganek, Brandon           Stevenson              23.02      21.74  +0.0  10   
  2 Brinlee, Jacob               Lake Zurich            22.89      22.67  +0.0   8   
  3 Williams, Keontay            Zion-Benton            23.12      22.76  +0.0   6   
  4 Rantis, Mike                 Lake Zurich            23.01      23.08  +0.0   4   
  5 Cotton, Gabriel              Vernon Hills           23.26      23.12  +0.0   2   
  6 McBride, Jonathon            Zion-Benton            23.32      23.31  +0.0   1   
  7 Beckman, Mike                Lakes                  23.28      23.44  +0.0 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Brinlee, Jacob               Lake Zurich            50.74      49.27   3  10   
  2 Farley, Antonio              Round Lake             50.14      49.31   3   8   
  3 Wilson, Donavan              Zion-Benton            51.44      50.18   3   6   
  4 Rantis, Mike                 Lake Zurich            52.34      50.52   2   4   
  5 Hargitt, Joe                 Lake Forest            51.60      52.32   3   2   
  6 Young, Maurice               Zion-Benton            52.64      52.45   2   1   
  7 Tognocchi, Nick              Lakes                  52.00      52.65   3 
  8 Hendrickson, Kyle            Mundelein              52.54      52.90   2 
  9 Capps, Jason                 Grant                  54.94      53.36   1 
 10 Connolly, Joe                Lake Forest            54.04      53.54   2 
 11 Baek, James                  Vernon Hills           54.14      53.69   1 
 12 Kelly, Teddy                 Libertyville           53.40      53.93   2 
 13 Helman, Tyler                Warren                 53.64      53.95   2 
 14 Vestuto, James               Stevenson              51.23      54.10   3 
 15 Brunn, Robert                Wauconda               54.08      54.24   1 
 16 Saldivar, Jazz               Wauconda               54.22      54.50   1 
 17 Ocana, Manuel                Round Lake             54.84      54.87   1 
 18 Rezell, Jake                 Libertyville           54.44      56.02   1 
 19 Paliani, Dominic             Mundelein              56.34      56.46   1 
 20 Jones, Rayshawn              No. Chicago            50.44      57.64   3 
 -- Brown, Brandon               Warren                 53.14         DQ   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brend, Alex                  Lake Zurich          1:53.58    1:57.09   10   
  2 Prais, Ryan                  Lakes                1:57.32    1:59.23    8   
  3 Franson, Blake               Lakes                2:00.26    1:59.51    6   
  4 Vassallo, Gian Carlo         Mundelein            1:59.14    1:59.57    4   
  5 Rantis, Chris                Lake Zurich          1:59.41    2:00.14    2   
  6 Message, Matt                Warren               1:57.33    2:00.23    1   
  7 Audrain, Peter               Grant                2:03.64    2:02.87  
  8 Fell, Adam                   Mundelein            2:03.24    2:04.30  
  9 Sperry, Ben                  Lake Forest          2:05.54    2:05.73  
 10 Mohrdieck, Ben               Vernon Hills         2:06.84    2:07.63  
 11 Frank, Matt                  Warren               2:04.44    2:07.96  
 12 Hatton, Kyle                 Grant                2:06.73    2:08.37  
 13 Burke, Kevin                 Libertyville         2:09.24    2:08.58  
 14 Chavez, Diego                Stevenson            2:07.64    2:09.43  
 15 Martinez, Sergio             Round Lake           2:08.46    2:10.67  
 16 Lichtenstein, Morgan         Vernon Hills         2:15.34    2:10.89  
 17 Russell, Thomas              Stevenson            2:08.21    2:11.68  
 18 Contreras-Gomez, Victor      Round Lake           2:11.54    2:12.37  
 19 Athans, Tim                  Zion-Benton          2:02.24    2:12.65  
 20 Meyer, Philip                Zion-Benton          2:05.24    2:12.92  
 21 Ledvora, Nick                Wauconda             2:15.04    2:14.27  
 22 Webb, Thomas                 Wauconda             2:16.24    2:14.28  
 23 Coutcher, Roland             Antioch              2:18.24    2:17.42  
 24 Miglia, Feranado             No. Chicago          2:40.24    2:36.18  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brend, Alex                  Lake Zurich          4:18.90    4:20.54   10   
  2 Juras, Pat                   Lake Zurich          4:21.12    4:21.63    8   
  3 Prais, Ryan                  Lakes                4:29.25    4:22.94    6   
  4 Franson, Blake               Lakes                4:27.51    4:25.77    4   
  5 Wood, Kevin                  Stevenson            4:23.25    4:26.14    2   
  6 Mena, Martin                 Mundelein            4:24.24    4:26.33    1   
  7 Martinez, Martin             Warren               4:25.68    4:27.94  
  8 Reilly, Shane                Libertyville         4:31.02    4:28.49  
  9 Bund, Billy                  Lake Forest          4:26.91    4:29.65  
 10 Korhumel, Nick               Libertyville         4:33.91    4:32.65  
 11 Carrera, Juan                Round Lake           4:30.44    4:35.53  
 12 Poss, Matt                   Antioch              4:34.37    4:35.64  
 13 Munnings, Robbie             Mundelein            4:36.24    4:42.80  
 14 Neal, Dan                    Warren               4:40.24    4:43.69  
 15 Goldberg, Alex               Stevenson            4:33.34    4:45.47  
 16 Arenas, Anthony              Round Lake           4:52.84    4:47.01  
 17 Charhut, Chris               Lake Forest          4:41.24    4:47.97  
 18 Whitney, Kyle                Vernon Hills         4:50.74    4:49.00  
 19 Flynn, Thomas                Vernon Hills         5:00.44    4:58.56  
 20 Meyer, Philip                Zion-Benton          4:40.24    4:59.94  
 21 Stronz, Jake                 Wauconda             4:29.10    4:59.96  
 22 Ledvora, Gerard              Wauconda             4:58.65    5:05.38  
 23 Romig, Dalyn                 Grant                4:47.27    5:05.54  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wood, Kevin                  Stevenson            9:23.64    9:26.31   10   
  2 DeLaTorre, Victor            Lake Zurich          9:40.15    9:38.52    8   
  3 Moncrieff, Ryan              Lake Zurich          9:28.17    9:50.49    6   
  4 Vollrath, Kevin              Warren               9:33.34   10:09.22    4   
  5 Goldberg, Alex               Stevenson            9:37.24   10:12.51    2   
  6 Flynn, Thomas                Vernon Hills        10:10.98   10:19.90    1   
  7 Arenas, Anthony              Round Lake          10:25.72   10:26.60  
  8 Carrera, Angel               Round Lake          10:36.48   10:42.90  
  9 Camp, Josh                   Lakes               10:32.52   10:58.90  
 10 Ward, Pat                    Warren              10:48.24   11:01.51  
 11 Burchard, Jimmy              Lakes               10:52.24   11:02.26  
 12 Arroyo, Alfonso              Mundelein           10:45.24   11:23.81  
 13 Schrems, Kyle                Vernon Hills        10:36.82   11:25.79  
 14 Benson, Mark                 Lake Forest         10:59.74   11:33.36  
 15 Dubois, Trevor               Zion-Benton         10:58.24   11:35.48  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Velev, Alan                  Stevenson              15.50      15.65Q -1.1  3 
  2 Holley, Troy                 Warren                 15.44      15.85Q -1.4  2 
  3 Velvev, Tom                  Stevenson              16.24      16.47Q -1.3  1 
  4 Berkhof, Kyle                Warren                 15.84      16.23q -1.1  3 
  5 Von Ohlen, Max               Lake Forest            16.05      16.56q -1.4  2 
  6 Miller, Brad                 Lake Forest            16.44      16.63q -1.3  1 
  7 Whitman, Kyle                Grant                  16.44      16.66q -1.1  3 
  8 Wilson, Alexander            Libertyville           16.74      16.69q -1.1  3 
  9 Everding, Tom                Mundelein              16.44      16.76  -1.4  2 
 10 Harden, Tyler                Zion-Benton            17.24      16.77  -1.4  2 
 11 Kay, Brian                   Antioch                17.34      17.18  -1.3  1 
 12 Boyer, Roldophe              Lakes                  17.41      17.21  -1.3  1 
 13 Walczynski, Travis           Wauconda               17.74      17.42  -1.1  3 
 14 Brandt, Tyler                Lake Zurich            17.44      17.67  -1.4  2 
 15 Kulesza, Kacper              Wauconda               17.94      17.99  -1.4  2 
 16 Mefferd, Matt                Mundelein              18.84      18.10  -1.3  1 
 17 Gantz, Travis                Antioch                17.54      18.17  -1.1  3 
 18 Styx, Zach                   Lakes                  19.15      19.20  -1.4  2 
 19 Rafferty, Brad               Libertyville           19.34      19.29  -1.3  1 
 20 Suarez, Jorge                Round Lake             19.94      20.37  -1.4  2 
 -- Wells, Sean                  Grant                  14.54         DQ  -1.3  1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Velev, Alan                  Stevenson              15.65      15.50   0.3  10   
  2 Holley, Troy                 Warren                 15.85      15.52   0.3   8   
  3 Von Ohlen, Max               Lake Forest            16.56      15.79   0.3   6   
  4 Berkhof, Kyle                Warren                 16.23      16.20   0.3   4   
  5 Velvev, Tom                  Stevenson              16.47      16.36   0.3   2   
  6 Whitman, Kyle                Grant                  16.66      16.40   0.3   1   
  7 Wilson, Alexander            Libertyville           16.69      16.40   0.3 
  8 Miller, Brad                 Lake Forest            16.63      17.04   0.3 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wells, Sean                  Grant                  39.54      38.94   3  10   
  2 Dorsey, Brandon              Wauconda               39.44      39.07   3   8   
  3 Moreno, Nick                 Warren                 42.55      42.65   3   6   
  4 Shancer, Josh                Stevenson              42.24      42.99   3   4   
  5 Velev, Alan                  Stevenson              42.02      43.06   3   2   
  6 Wilson, Alexander            Libertyville           42.64      43.57   3   1   
  7 Niewiedzial, Steven          Grant                  44.94      43.59   2 
  8 Gantz, Travis                Antioch                43.40      43.79   3 
  9 Walczynski, Travis           Wauconda               44.41      43.86   2 
 10 Harden, Tyler                Zion-Benton            44.04      44.41   3 
 11 Everding, Tom                Mundelein              45.53      44.56   2 
 12 Hofflinger, Mike             Warren                 45.04      44.70   2 
 13 Brandt, Tyler                Lake Zurich            45.57      44.92   1 
 14 Styx, Zach                   Lakes                  45.11      45.10   2 
 15 Capaul, Vic                  Lake Forest            44.94      45.19   2 
 16 Boyer, Roldophe              Lakes                  44.72      45.25   2 
 17 Mefferd, Matt                Mundelein              46.07      45.89   1 
 18 Suarez, Jorge                Round Lake             47.54      46.12   1 
 19 Polywka, Adam                Lake Zurich            45.72      46.34   1 
 20 Kay, Brian                   Antioch                45.68      46.79   1 
 21 Rafferty, Brad               Libertyville           49.14      46.98   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Stevenson  'A'                                      43.12      43.04   2  10   
  2 Zion-Benton  'A'                                    43.84      43.45   2   8   
  3 Grant  'A'                                          44.14      43.76   2   6   
  4 Lake Zurich  'A'                                    43.39      44.24   2   4   
     1) Rantis, Mike                    2) Schrader, Connor               
     3) Tiedmann, Jason                 4) Papke, Ben                     
  5 Warren  'A'                                         44.04      44.44   2   2   
  6 Lakes Community  'A'                                44.24      44.94   2   1   
  7 Lake Forest  'A'                                    44.94      45.24   2 
  8 Wauconda  'A'                                       45.32      45.77   1 
  9 North Chicago  'A'                                  44.74      46.09   2 
 10 Libertyville  'A'                                   46.14      46.30   1 
 11 Mundelein  'A'                                      47.84      48.16   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Stevenson  'A'                                    1:29.40    1:29.36   2  10   
  2 Zion-Benton  'A'                                  1:31.14    1:29.65   2   8   
  3 Grant  'A'                                        1:33.34    1:32.35   2   6   
  4 Warren  'A'                                       1:32.84    1:32.63   2   4   
  5 Lake Zurich  'A'                                  1:29.61    1:33.09   2   2   
     1) Schrader, Connor                2) Tiedmann, Jason                
     3) Papke, Ben                      4) Gray, Colton                   
  6 Lake Forest  'A'                                  1:34.44    1:33.71   1   1   
  7 Libertyville  'A'                                 1:36.03    1:35.11   1 
  8 Lakes Community  'A'                              1:33.50    1:35.58   2 
  9 North Chicago  'A'                                1:33.24    1:38.87   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Zion-Benton  'A'                                  3:27.14    3:26.19   2  10   
  2 Wauconda  'A'                                     3:30.08    3:29.84   2   8   
  3 Lakes Community  'A'                              3:32.54    3:30.58   2   6   
  4 Lake Forest  'A'                                  3:30.14    3:31.02   2   4   
  5 Warren  'A'                                       3:33.57    3:31.41   2   2   
  6 Lake Zurich  'A'                                  3:23.04    3:35.41   2   1   
     1) Juras, Pat                      2) Brend, Alex                    
     3) Rantis, Chris                   4) Ramirez, Jon                   
  7 Mundelein  'A'                                    3:33.24    3:35.53   2 
  8 Round Lake  'A'                                   3:36.36    3:36.02   1 
  9 Grant  'A'                                        3:39.34    3:36.12   1 
 10 Libertyville  'A'                                 3:41.17    3:38.26   1 
 11 Stevenson  'A'                                    3:24.97    3:41.25   2 
 12 North Chicago  'A'                                3:52.74    4:03.67   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mundelein  'A'                                    8:04.24    8:01.24   10   
  2 Lake Zurich  'A'                                  8:15.02    8:06.73    8   
     1) Juras, Pat                      2) Ramirez, Jon                   
     3) Smith, David                    4) Brend, Alex                    
  3 Round Lake  'A'                                   8:13.49    8:09.51    6   
  4 Warren  'A'                                       8:14.75    8:16.57    4   
  5 Lake Forest  'A'                                  8:38.17    8:33.48    2   
  6 Grant  'A'                                        8:54.24    8:41.93    1   
  7 Stevenson  'A'                                    8:54.22    8:49.37  
  8 Lakes Community  'A'                              8:45.24    8:57.24  
  9 Wauconda  'A'                                     8:52.27    8:58.06  
 10 Libertyville  'A'                                 8:54.22    9:02.81  
 11 Zion-Benton  'A'                                  9:10.24   10:39.22  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Birck, Jeremy                Libertyville         6-07.00    6-08.00   10   
  2 Porter, Eric                 Lake Zurich          6-05.00    6-06.00    8   
  3 Jean-Paul, Isaac             Warren               6-06.00    6-05.00    6   
  4 Wells, Jonathon              Grant                6-03.00    6-03.00    4   
  5 Mayfield, Jeff               Zion-Benton          6-04.00   J6-03.00    2   
  6 Stolzman, Chris              Lake Forest          6-01.00    5-11.00    1   
  7 Richards, Dan                Mundelein            5-10.00    5-07.00  
  7 Davis, Devante               Lakes                5-08.00    5-07.00  
  9 Bednarski, Chris             Wauconda             5-08.00   J5-07.00  
 10 Blaine, Parker               Lakes                5-10.00   J5-07.00  
 -- Davis, Darius                Warren               5-06.00         NH  
 -- Cable, Allen                 No. Chicago          5-06.00         NH  
 -- Gantz, Travis                Antioch              5-04.00         NH  
 -- Scarnato, Tarin              Lake Zurich          5-05.00         NH  
 -- Simes, Oliver                Stevenson            5-09.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gray, Colton                 Lake Zurich         12-09.00   12-09.00   10   
  2 Littlefield, Sam             Libertyville        12-09.00  J12-09.00    8   
  3 Glenner, Dylan               Mundelein           12-00.00   11-09.00    6   
  4 Washington, Brandon          Lakes               12-00.00  J11-09.00    4   
  5 Hunecke, Hans                Lakes               11-06.00   10-09.00    2   
  6 Regan, Patrick               Libertyville        11-06.00  J10-09.00    1   
  7 Bennett, Colin               Antioch             11-06.00  J10-09.00  
  8 Sanchez, Justin              Grant               10-00.00   10-03.00  
 -- Jacobs, Benamico             Lake Forest         10-06.00         NH  
 -- Tazioli, John                Mundelein           11-00.00         NH  
 -- DeVito, Jonathon             Grant                9-06.00         NH  
 
Boys Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jackson, TJ                  Lake Forest         20-10.00   22-04.50   NWI  10   
  2 Ward, Kyle                   Warren              21-08.00   22-00.00   NWI   8   
  3 Jean-Paul, Isaac             Warren              22-01.50   21-11.25   NWI   6   
  4 Brinlee, Jacob               Lake Zurich         20-04.00   21-03.25   NWI   4   
  5 Lange, Nick                  Round Lake          21-00.50   20-10.00   NWI   2   
  6 Beutlich, Shaun              Lakes               20-10.50   20-08.50   NWI   1   
  7 Mayfield, Jeff               Zion-Benton         21-01.00   20-08.00   NWI 
  8 Beckman, Mike                Lakes               21-00.00  J20-08.00   NWI 
  9 Smith, Chris                 Zion-Benton         20-02.00   19-09.75   NWI 
 10 Birck, Jeremy                Libertyville        20-04.00   19-06.00   NWI 
 11 Fu, Kevin                    Lake Forest         20-03.50   19-05.25   NWI 
 12 Rosenberg, Ben               Stevenson           18-07.50   19-00.00   NWI 
 13 Schrader, Connor             Lake Zurich         19-02.00   18-10.50   NWI 
 14 Bednarski, Chris             Wauconda            19-02.00   18-04.00   NWI 
 15 Carlson, Luke                Libertyville        18-03.50   18-02.00   NWI 
 16 Simes, Oliver                Stevenson           17-09.00   18-00.00   NWI 
 17 Lockett, De'Angelo           Round Lake          19-07.25   17-11.00   NWI 
 18 Summerville, Erik            Wauconda            17-11.00   17-10.50   NWI 
 19 Lake, Joe                    Grant               18-01.00   17-07.00   NWI 
 20 Wells, Jonathon              Grant               18-10.50   17-04.50   NWI 
 21 Richards, Dan                Mundelein           18-06.50   17-02.00   NWI 
 
Boys Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Lange, Nick                  Round Lake          44-08.50   43-10.75   NWI  10   
  2 Mayfield, Jeff               Zion-Benton         43-02.00   43-04.00   NWI   8   
  3 Fu, Kevin                    Lake Forest         42-04.00   43-00.50   NWI   6   
  4 Miller, Ryan                 Lake Forest         43-07.00   42-04.50   NWI   4   
  5 Beckman, Mike                Lakes               42-01.00   42-00.50   NWI   2   
  6 Smith, Chris                 Zion-Benton         42-08.00   41-06.75   NWI   1   
  7 Miller, Keion                Grant               40-03.50   40-10.50   NWI 
  8 Luke, Roland                 Lakes               40-08.00   40-00.00   NWI 
  9 Scarnato, Tarin              Lake Zurich         39-04.00   39-04.00   NWI 
 10 Shearer, Brad                Warren              41-01.00   38-07.50   NWI 
 11 Velvev, Tom                  Stevenson           38-04.50   38-06.00   NWI 
 12 Carter, Juddon               Round Lake          41-03.00   38-05.00   NWI 
 13 Summerville, Erik            Wauconda            37-07.00   37-05.50   NWI 
 14 Richards, Dan                Mundelein           37-01.00   36-04.75   NWI 
 15 Glenner, Dylan               Mundelein           36-07.00   36-01.50   NWI 
 16 Carlson, Luke                Libertyville        35-04.00   35-08.00   NWI 
 17 Ganzmann, Geoff              Wauconda            35-05.75   34-00.00   NWI 
 18 Chiou, Kevin                 Libertyville        35-03.00   32-07.25   NWI 
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lombardino, Kyle             Grant               56-01.00   58-10.00   10   
  2 Pfeiffer, John               Lakes               56-02.00   56-10.00    8   
  3 Miller, Matt                 Lake Forest         58-03.00   54-00.25    6   
  4 Gilbert, Matt                Libertyville        53-07.00   53-08.00    4   
  5 Tabaka, Mark                 Lake Zurich         53-09.00   53-03.25    2   
  6 Read, Brian                  Antioch             46-10.00   48-03.00    1   
  7 Orc, Chris                   Grant               46-06.50   48-02.50  
  8 Dodds, Devon                 Zion-Benton         45-02.00   47-02.00  
  9 Summers, Ty                  Lakes               49-01.00   47-00.00  
 10 Beible, Zak                  Lake Forest         45-06.00   46-00.50  
 11 Buchta, Nick                 Lake Zurich         45-07.00   44-08.00  
 11 Szkodyn, Matt                Libertyville        45-04.00   44-08.00  
 13 Shackelford, Shack           No. Chicago         42-05.00   41-06.00  
 14 Johnson, Terrell             No. Chicago         40-03.00   41-00.50  
 15 Shannon, Lee                 Antioch             39-09.50   40-07.50  
 16 Hernandez, David             Warren              44-01.00   39-09.75  
 17 Weber, Jack                  Wauconda            42-06.00   39-06.00  
 18 Crowley, Mike                Stevenson           43-00.00   38-07.00  
 19 Alexander, Marc              Vernon Hills        40-05.00   37-10.00  
 20 Danner, Will                 Wauconda            40-09.50   37-08.50  
 21 Lucas, Emmanual              Vernon Hills        38-00.00   36-08.75  
 22 Ceja, Daniel                 Round Lake          37-00.50   36-00.00  
 23 Henley, Spencer              Mundelein           35-07.00   34-09.50  
 24 Danek, Tyler                 Mundelein           32-03.00   34-08.25  
 25 Cortez, Erick                Round Lake          37-03.00   34-01.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lombardino, Kyle             Grant                 172-10     173-01   10   
  2 Kimbrough, Barry             Zion-Benton           173-02     166-00    8   
  3 Miller, Matt                 Lake Forest           162-05     165-02    6   
  4 Lombardino, Brandon          Grant               66-04.50     163-02    4   
  5 Pfeiffer, John               Lakes                 162-09     160-09    2   
  6 Cameron, Cody                Lake Zurich           153-11     153-04    1   
  7 Tabaka, Mark                 Lake Zurich           131-06     146-08  
  8 Read, Brian                  Antioch               146-07     143-00  
  9 Tumminello, Darius           Lakes                 145-11     141-06  
 10 Shaw, Andrew                 Lake Forest           140-00     133-11  
 11 Ray, Zhon                    Libertyville          134-01     125-00  
 12 Johnson, Terrell             No. Chicago           104-05     124-02  
 13 Danner, Will                 Wauconda              117-07     120-07  
 14 Chelmecki, Connor            Antioch               126-06     119-04  
 15 Shackelford, Shack           No. Chicago           130-05     111-06  
 16 Lowe, Zac                    Warren                122-03     110-00  
 17 Crowley, Mike                Stevenson             130-00     106-05  
 18 Weber, Jack                  Wauconda              111-01     100-01  
 19 Cortez, Erick                Round Lake            104-08      94-11  
 20 Ceja, Daniel                 Round Lake          02-06.50      91-09  
 21 Cheng, Jiatao                Warren                107-00      89-05  
 22 Alexander, Marc              Vernon Hills          107-02      88-10  
 23 Lucas, Emmanual              Vernon Hills          106-01      88-06  
 -- Valente, Anthony             Libertyville          128-00         ND  
 -- Dodds, Devon                 Zion-Benton           138-01         ND  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Zurich                118        2) Stevenson                  72   
    3) Zion-Benton                 67        4) Grant                      56   
    5) Warren                      55        6) Lakes Community            50   
    7) Lake Forest                 48        8) Round Lake                 26   
    9) Libertyville                24       10) Mundelein                  21   
   11) Wauconda                    17       12) Vernon Hills                3   
   13) Antioch                      1