Make your own free website on Tripod.com


2011 Lake County Girls Track and Field Meet - 4/28/2011            
                          Grayslake North High School                          
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Ebony                 Waukegan               12.82      12.60Q  1 
  2 Pritchett, Christina         Stevenson              13.00      12.88Q  3 
  3 Hough, Teagan                Lake Zurich            12.80      13.03Q  2 
  4 Smith, Paris                 Zion-Benton            12.80      13.28Q  4 
  5 Boudreau, Allie              Deerfield              12.90      13.04q  1 
  6 Goodman, Cierra              Waukegan               13.35      13.15q  3 
  7 Wagner, Marissa              Lake Zurich            12.70      13.18q  3 
  8 Keys, Jada                   Warren                 12.80      13.40q  2 
  9 Gauthier, Paige              Carmel                 13.00      13.42   4 
 10 Joseph, Grace                Deerfield              13.00      13.53   4 
 11 Johnson, Nia                 Stevenson              12.80      13.58   4 
 12 Chilow, Lauren               Highland Park          13.80      13.63   2 
 13 Lewis, Jateia                Zion-Benton            12.70      13.65   2 
 14 Lira, Rachel                 Vernon Hills           13.30      13.65   1 
 15 Schmidt, Carly               Lake Forest            13.20      13.67   2 
 16 Sage, Kara                   Vernon Hills           13.50      13.68   4 
 17 Goad, Allison                Warren                 13.10      13.83   3 
 18 Morrison, Heather            Grayslake No           13.80      13.94   1 
 19 Hyman, Jessie                Highland Park          13.80      14.02   3 
 20 Amsler, Brooke               Carmel                            14.15   1 
 21 Powell, Camille              Mundelein              13.90      14.22   1 
 22 Katsis, Dimitra              Lake Forest            13.30      14.27   1 
 23 Platt, Amanda                Grayslake No           14.00      14.28   4 
 24 Kirkland, Devin              Lakes                  13.70      14.34   4 
 25 Samuel, Morgan               Grayslake Cen          14.24      14.37   4 
 26 Tilton, Sarette              Libertyville           13.90      14.40   2 
 27 Garland, Brianna             Lakes                  14.10      14.53   3 
 28 Ivory, Chynna                Grayslake Cen          14.52      14.70   2 
 29 Spector, Zoe                 Mundelein              14.00      14.72   3 
 30 Esposito, Megan              Grant                             15.08   1 
 31 Bennett, Desiree             Grant                  13.30      15.61   2 
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Ebony                 Waukegan               12.60      12.65   10   
  2 Pritchett, Christina         Stevenson              12.88      12.98    8   
  3 Hough, Teagan                Lake Zurich            13.03      13.02    6   
  4 Boudreau, Allie              Deerfield              13.04      13.03    4   
  5 Wagner, Marissa              Lake Zurich            13.18      13.14    2   
  6 Goodman, Cierra              Waukegan               13.15      13.15    1   
  7 Smith, Paris                 Zion-Benton            13.28      13.43  
  8 Keys, Jada                   Warren                 13.40      13.49  
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Kanedra (Kaneedra)      Waukegan               26.24      26.91Q  2 
  2 Reams, Aliyah (Aleeyah)      Waukegan               26.35      26.97Q  4 
  3 Moritz, Lindsey              Lake Zurich            26.77      27.02Q  3 
  4 Boudreau, Allie              Deerfield              26.80      27.19Q  1 
  5 Wagner, Marissa              Lake Zurich            26.90      27.32q  2 
  6 Pritchett, Christina         Stevenson              26.30      27.42q  3 
  7 Angster, Jen                 Libertyville           27.00      27.75q  3 
  8 Geldernick, Megan            Mundelein              26.60      27.77q  4 
  9 Schmidt, Carly               Lake Forest            27.50      27.90   2 
 10 Kirk, Jacqui                 Grayslake Cen          27.21      28.00   4 
 11 Keys, Jada                   Warren                 26.80      28.36   1 
 12 Metcalf, Rachael             Libertyville           26.80      28.38   2 
 13 Johnson, Nia                 Stevenson              27.10      28.44   4 
 14 Joseph, Grace                Deerfield              27.80      28.51   3 
 15 Green, Debrecca              Zion-Benton            28.00      28.68   1 
 16 Kirkland, Peyton             Lakes                  28.00      28.70   2 
 17 Mintzer, Lauren              Highland Park          28.73      28.90   2 
 18 Goad, Allison                Warren                 27.40      28.94   3 
 19 Lira, Rachel                 Vernon Hills           27.80      29.17   1 
 20 Vuong, Lisa                  Grayslake Cen          28.14      29.18   3 
 21 McKinnon, Shenice            Highland Park          29.00      29.44   1 
 22 Sapienza, Gina               Carmel                            29.50   1 
 23 Donald, Nicole               Zion-Benton            28.50      29.57   4 
 24 Jung, Jackie                 Carmel                 29.20      29.59   3 
 25 Morrison, Heather            Grayslake No           29.10      29.72   2 
 26 Caballero, Erica             Mundelein              29.50      30.25   2 
 27 Katsis, Dimitra              Lake Forest            28.97      30.40   1 
 28 Brancato, Megan              Lakes                  31.50      31.12   1 
 29 Campos, Estephany            Vernon Hills           31.10      33.22   4 
 30 Bennett, Desiree             Grant                  30.50      33.33   3 
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lee, Kanedra (Kaneedra)      Waukegan               26.91      26.68   10   
  2 Boudreau, Allie              Deerfield              27.19      26.73    8   
  3 Moritz, Lindsey              Lake Zurich            27.02      26.74    6   
  4 Wagner, Marissa              Lake Zurich            27.32      26.77    4   
  5 Reams, Aliyah (Aleeyah)      Waukegan               26.97      26.93    2   
  6 Pritchett, Christina         Stevenson              27.42      27.42    1   
  7 Angster, Jen                 Libertyville           27.75      27.50  
  8 Geldernick, Megan            Mundelein              27.77      27.83  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wagner, Marissa              Lake Zurich            59.20    1:00.46   4  10   
  2 Moritz, Lindsey              Lake Zurich            59.90    1:01.42   4   8   
  3 Berg, MaryBeth               Carmel               1:00.70    1:01.52   4   6   
  4 Hargitt, Chelsea             Lake Forest          1:02.00    1:02.95   4   4   
  5 Gardner, Denea               Zion-Benton          1:02.50    1:03.91   3   2   
  6 Krakauer, Rachel             Stevenson            1:04.60    1:04.03   2   1   
  7 Moroz, Emily                 Libertyville         1:04.90    1:05.11   2 
  8 Szostak, Caroline            Warren               1:04.60    1:05.14   2 
  9 Joseph, Grace                Deerfield            1:03.20    1:05.22   3 
 10 Troemel, Emily               Grant                1:05.60    1:05.25   2 
 11 Goodman, Cierra              Waukegan             1:02.14    1:05.44   4 
 12 Chilow, Lauren               Highland Park        1:05.96    1:06.15   1 
 13 Romano, Celina               Stevenson            1:04.50    1:06.20   3 
 14 Cawthon, Shonja              Zion-Benton          1:04.00    1:06.42   3 
 15 Bermeo, Vianca               Grant                1:06.00    1:07.59   1 
 16 Stewart, Carly               Libertyville         1:01.60    1:07.63   4 
 17 Hyman, Jessie                Highland Park        1:06.00    1:08.43   1 
 18 Llanes-Smith, Erin           Grayslake No         1:08.50    1:08.68   1 
 19 Kirk, Jacqui                 Grayslake Cen        1:04.93    1:09.09   2 
 20 Hobson, Hannah               Grayslake Cen        1:04.51    1:09.55   2 
 21 Looby, Christina             Deerfield            1:04.40    1:10.97   3 
 22 Ure, Shannon                 Lakes                1:11.00    1:11.80   1 
 23 Kittelson, Michelle          Lakes                1:12.00    1:13.19   1 
 23 Frison, Shabria              Mundelein            1:04.90    1:13.19   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nystrom, Gabby               Warren               2:19.10    2:23.91   10   
  2 Stewart, Carly               Libertyville         2:21.30    2:23.94    8   
  3 Gallagher, Kelley            Vernon Hills         2:25.20    2:26.34    6   
  4 Andersen, Lauren             Mundelein            2:29.00    2:27.84    4   
  5 Reid, Lorie                  Zion-Benton          2:27.00    2:27.91    2   
  6 Fiorito, Maggie              Libertyville         2:26.50    2:28.19    1   
  7 Schlauchtenhaufe, Helen      Lake Forest          2:22.00    2:28.66  
  8 Cunningham, Emily            Stevenson            2:29.90    2:29.53  
  9 Myss, Sarah                  Carmel               2:23.00    2:30.58  
 10 Hobson, Hannah               Grayslake Cen        2:27.34    2:31.33  
 11 Marwede, Caroline            Lake Forest          2:29.90    2:34.21  
 12 Avila, Zindy                 Mundelein            2:32.60    2:35.98  
 13 Gomez, Korina                Grayslake Cen        2:32.50    2:37.37  
 14 Berton, Elizabeth            Lake Zurich          2:32.40    2:37.86  
 15 Doden, Heidi                 Warren               2:38.50    2:39.23  
 16 Henderson, Stasia            Lake Zurich          2:35.70    2:40.36  
 17 Karas, Sabrina               Grayslake No         2:36.10    2:40.95  
 18 Cwiak, Tara                  Grant                2:32.50    2:41.21  
 19 Timmerman, Amanda            Lakes                2:33.00    2:42.53  
 20 Pontello, Lindsay            Stevenson            2:40.60    2:43.02  
 21 Dolins, Maddie               Highland Park        2:47.10    2:43.28  
 22 Castelli, Francesca          Highland Park        2:43.70    2:44.21  
 23 Campbell-Sawyer, Alyssa      Zion-Benton          2:39.00    2:46.63  
 24 Ahlemeyer, Ellyn             Grayslake No         2:41.00    2:47.46  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Perreaualt, Marisa           Mundelein            5:35.00    5:30.87   10   
  2 Wittman, Hannah              Lakes                5:35.00    5:33.81    8   
  3 Lippeth, Bailey              Zion-Benton          5:35.00    5:34.27    6   
  4 Rehberg, Elsie               Grayslake Cen        5:41.67    5:35.18    4   
  5 Watts, Caroline              Woodlands            5:46.00    5:36.25    2   
  6 Fiarito, Danielle            Vernon Hills         5:37.20    5:36.31    1   
  7 Lancaster, Tessa             Stevenson            5:41.00    5:36.67  
  8 Tully, Meg                   Warren               5:26.50    5:37.23  
  9 Franke, Anna                 Stevenson            5:41.80    5:37.77  
 10 Jaffke, Nicole               Libertyville         5:36.00    5:38.61  
 11 Fiorito, Maggie              Libertyville         5:35.50    5:41.62  
 12 Sperzel, Caitlin             Lake Forest          5:45.00    5:42.01  
 13 Mocogni, Megan               Highland Park        5:34.90    5:44.23  
 14 Houghton, Cassie             Lake Zurich          5:48.00    5:45.94  
 15 Bennatan, Lisa               Lake Forest          5:56.00    5:53.52  
 16 Whitney, Kristen             Vernon Hills         5:46.40    5:54.26  
 17 Franson, Marisa              Lakes                6:05.00    5:54.33  
 18 Forst, Jackie                Lake Zurich          5:49.10    5:55.04  
 19 Knauf, Victoria              Warren               5:44.30    5:55.09  
 20 Einarsen, Hannah             Carmel               5:50.00    5:56.77  
 21 Rojas, Christina             Zion-Benton          6:07.00    5:57.13  
 22 Schlebecker, Katie           Mundelein            6:04.00    5:57.16  
 23 Trujillo, Rosalba            Waukegan             5:51.40    5:57.22  
 24 Wodek, Kacie                 Grant                6:02.00    6:17.26  
 25 Canda, Alyssa                Waukegan             6:21.16    6:24.22  
 26 Salomon, Kristen             Grayslake No         6:48.80    6:25.76  
 27 Sale, Jill                   Grant                6:21.00    6:39.04  
 28 Padilla, Daniela             Grayslake No                    6:59.82  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tully, Meg                   Warren              11:47.70   11:46.83   10   
  2 Danckers, Erica              Libertyville        11:46.00   11:57.95    8   
  3 Mocogni, Megan               Highland Park       12:18.00   12:02.66    6   
  4 Jaffke, Erin                 Libertyville        11:50.20   12:06.42    4   
  5 Marks, Allison               Vernon Hills        12:20.00   12:06.64    2   
  6 Smith, Sophia                LF Academy          11:18.00   12:07.97    1   
  7 Villano, Elizabeth           Deerfield           12:27.50   12:23.93  
  8 Palacios, Ellie              Mundelein           12:24.00   12:37.32  
  9 Trujillo, Rosalba            Waukegan            12:39.17   12:47.37  
 10 Silva, Melissa               Zion-Benton         12:58.00   12:54.69  
 11 Christ, Linnea               Lake Zurich         13:05.00   12:57.05  
 12 DeMaegd, Maggie              Warren              13:11.50   12:59.60  
 13 Naughton, Claire             Mundelein           12:52.00   12:59.78  
 14 Gomez, Mia                   Grayslake Cen       13:02.00   13:00.22  
 15 May, Becky                   Grayslake Cen       13:21.00   13:01.59  
 16 Hughes, Meagan               Lake Zurich         13:06.00   13:13.93  
 17 Epstein, Meredith            Highland Park       13:30.50   13:31.29  
 18 Sale, Jill                   Grant               13:28.00   13:35.20  
 19 Dennis, Natalie              Deerfield           13:24.70   13:40.24  
 20 Figueroa, Kimmy              Zion-Benton         13:26.00   13:48.79  
 21 Canda, Alyssa                Waukegan            13:48.79   13:53.39  
 22 Detterbeck, Sami             Lakes               13:25.00   14:03.40  
 23 Firnbach, Kelly              Vernon Hills        14:00.00   14:18.70  
 24 Jain, Sarina                 Stevenson           14:05.50   14:22.34  
 25 Demet, Nina                  Lake Forest         12:54.60   14:24.97  
 26 Turner, Laurel               Lakes               14:00.00   14:42.35  
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Maxey, Chelsea               Zion-Benton            15.30      15.40Q  1 
  2 Carmichael, Carolina         Lake Forest            15.60      15.97Q  2 
  3 Geldernick, Megan            Mundelein              15.70      16.03Q  3 
  4 Baucus, Shannon              Carmel                 15.80      16.28Q  4 
  5 Carmichael, Ofelia           Lake Forest            15.90      16.44q  4 
  6 Tran, Allison                Vernon Hills           16.10      16.44q  3 
  7 Boudreau, Allie              Deerfield              16.60      16.75q  1 
  8 Grimes, Sara                 Stevenson                         17.06q  3 
  9 Polhemus, Amy                Lake Zurich            16.40      17.12   2 
 10 Abell, Amanda                Deerfield              17.50      17.25   4 
 11 Harrsch, Kathryn             Grayslake No           17.20      17.33   1 
 12 VanAkkeren, Emma             Highland Park          17.62      17.51   2 
 13 Tufano, Kelly                Lake Zurich            17.20      17.86   3 
 14 Rivera, Arielle              Warren                 17.60      18.05   3 
 15 Zitkus, Ana                  Grant                  17.50      18.05   4 
 16 Woodyard, Kaitlin            Libertyville           17.80      18.13   1 
 17 Mara, Jamie                  Grayslake Cen          18.06      18.28   1 
 18 Sangster, Julia              Grant                  17.20      18.67   2 
 19 Karluh, Jessica              Stevenson                         18.86   4 
 20 Greenberg, Gabi              Highland Park          19.20      19.03   1 
 21 Forester, Jessica            Libertyville           19.00      19.09   4 
 22 Jackson, Tia                 Mundelein              18.80      19.30   3 
 23 Shin, Euginia                Carmel                 19.40      19.64   1 
 24 Meade, Jordan                Warren                 18.40      19.85   2 
 25 Lara, Yohana                 Grayslake No           19.70      20.34   2 
 26 Amundsen, Hannah             Zion-Benton            20.00      20.45   3 
 27 Olson, Dayna                 Lakes                  19.10      21.15   4 
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Geldernick, Megan            Mundelein              16.03      15.39   10   
  2 Maxey, Chelsea               Zion-Benton            15.40      15.44    8   
  3 Boudreau, Allie              Deerfield              16.75      16.06    6   
  4 Carmichael, Carolina         Lake Forest            15.97      16.13    4   
  5 Tran, Allison                Vernon Hills           16.44      16.15    2   
  6 Baucus, Shannon              Carmel                 16.28      16.16    1   
  7 Carmichael, Ofelia           Lake Forest            16.44      16.41  
  8 Grimes, Sara                 Stevenson              17.06      17.55  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Maxey, Chelsea               Zion-Benton            47.00      46.24   4  10   
  2 Polhemus, Amy                Lake Zurich            45.63      46.58   4   8   
  3 Boudreau, Allie              Deerfield              46.00      47.26   4   6   
  4 Geldernick, Megan            Mundelein              46.90      47.60   4   4   
  5 Carmichael, Carolina         Lake Forest            47.20      48.58   4   2   
  6 Arnold, Beth                 Grayslake Cen          50.61      50.27   3   1   
  7 Sackett, Katie               Libertyville           49.40      50.37   4 
  8 Malles, Erin                 Lake Forest            50.60      51.04   3 
  9 Harrsch, Kathryn             Grayslake No           50.40      51.36   3 
 10 Tufano, Kelly                Lake Zurich            51.30      51.47   3 
 11 Abell, Amanda                Deerfield              54.40      52.68   2 
 12 Greenberg, Gabi              Highland Park          54.10      53.16   2 
 13 Zitkus, Ana                  Grant                  54.30      54.11   2 
 14 Rivera, Arielle              Warren                 54.40      54.31   2 
 15 Woodyard, Kaitlin            Libertyville           53.10      54.45   3 
 16 Grimes, Sara                 Stevenson                         54.64   1 
 17 Stern, Emily                 Highland Park          54.10      54.76   2 
 18 McMullen, Sarah              Stevenson                         54.81   1 
 19 Koepke, Lexa                 Grayslake No           54.20      55.11   2 
 20 Kenney, Sally                Lakes                  54.70      56.69   2 
 21 Olson, Dayna                 Lakes                  55.50    1:00.00   2 
 22 Nissen, Bailey               Zion-Benton            59.00    1:02.16   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Waukegan  'A'                                       49.01      49.68   2  10   
  2 Lake Zurich  'A'                                    49.90      50.64   2   8   
  3 Vernon Hills  'A'                                   52.70      52.47   2   6   
  4 Zion-Benton  'A'                                    51.80      53.24   2   4   
  5 Deerfield  'A'                                      51.90      53.57   2   2   
  6 Highland Park  'A'                                  53.10      54.02   1   1   
  7 Warren  'A'                                         53.30      54.05   1 
  8 Grayslake Central  'A'                              53.85      54.27   1 
  9 Libertyville  'A'                                   52.20      54.52   2 
 10 Stevenson  'A'                                      52.10      54.58   2 
 11 Lakes Community  'A'                                53.00      55.31   1 
 12 Grayslake North  'A'                                54.70      55.50   1 
 13 Grant  'A'                                          55.00      56.09   1 
 14 Mundelein  'A'                                      56.10      56.89   1 
 15 Lake Forest  'A'                                    54.29      57.16   1 
 16 Carmel  'A'                                         51.30    1:00.60   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Waukegan  'A'                                     1:45.30    1:45.55   2  10   
  2 Lake Zurich  'A'                                  1:47.50    1:48.39   2   8   
  3 Vernon Hills  'A'                                 1:51.40    1:49.48   2   6   
  4 Lake Forest  'A'                                  1:48.52    1:52.04   2   4   
  5 Warren  'A'                                       1:51.00    1:52.60   2   2   
  6 Libertyville  'A'                                 1:52.40    1:53.62   1   1   
  7 Zion-Benton  'A'                                  1:48.50    1:53.77   2 
  8 Deerfield  'A'                                    1:50.80    1:54.32   2 
  9 Carmel  'A'                                       1:55.40    1:54.34   1 
 10 Stevenson  'A'                                    1:51.00    1:55.45   2 
 11 Highland Park  'A'                                1:55.80    1:57.39   1 
 12 Grayslake North  'A'                              1:57.40    1:57.76   1 
 13 Grayslake Central  'A'                            1:55.84    1:57.95   1 
 14 Lakes Community  'A'                              1:59.00    1:59.37   1 
 15 Grant  'A'                                        1:57.00    2:00.23   1 
 16 Mundelein  'A'                                    1:57.00    2:02.82   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Vernon Hills  'A'                                 4:14.50    4:05.52   2  10   
  2 Lake Zurich  'A'                                  4:13.40    4:08.52   2   8   
  3 Deerfield  'A'                                    4:15.00    4:18.40   2   6   
  4 Zion-Benton  'A'                                  4:12.50    4:20.78   2   4   
  5 Warren  'A'                                       4:13.50    4:20.86   2   2   
  6 Carmel  'A'                                       4:11.20    4:21.69   2   1   
  7 Lake Forest  'A'                                  4:12.20    4:23.01   2 
  8 Stevenson  'A'                                    4:24.70    4:23.61   1 
  9 Libertyville  'A'                                 4:13.10    4:25.03   2 
 10 Mundelein  'A'                                    4:19.00    4:26.92   1 
 11 Highland Park  'A'                                4:27.10    4:26.95   1 
 12 Grant  'A'                                        4:33.00    4:29.87   1 
 13 Grayslake Central  'A'                            4:31.00    4:30.54   1 
 14 Grayslake North  'A'                              4:30.90    4:33.40   1 
 -- Lakes Community  'A'                              4:32.00         DQ   1  2 ex viol
 
Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Grayslake Central  'A'                           10:01.37   10:00.10   2  10   
  2 Lake Forest  'A'                                 10:10.20   10:06.25   2   8   
  3 Warren  'A'                                       9:59.90   10:07.01   2   6   
  4 Vernon Hills  'A'                                10:17.00   10:16.11   2   4   
  5 Lake Zurich  'A'                                 10:22.10   10:19.19   2   2   
  6 Deerfield  'A'                                   10:26.80   10:22.38   1   1   
  7 Lakes Community  'A'                             10:30.00   10:22.57   1 
  8 Mundelein  'A'                                   10:23.00   10:29.04   2 
  9 Libertyville  'A'                                10:02.00   10:29.81   2 
 10 Zion-Benton  'A'                                 10:38.00   10:46.82   1 
 11 Stevenson  'A'                                   10:24.60   10:49.90   2 
 12 Grayslake North  'A'                             10:50.60   10:57.78   1 
 13 Highland Park  'A'                               11:01.50   11:06.25   1 
 13 Carmel  'A'                                      10:45.00   11:06.25   1 
 15 Grant  'A'                                       10:49.00   12:05.10   1 
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Becker, Haley                Libertyville         5-04.00    5-04.00   10   
  2 Ozimek, Lauren               Mundelein            5-02.00    5-02.00    8   
  3 Nugent, Shannon              Vernon Hills         5-04.00   J5-02.00    6   
  4 Heersche, Kim                Grant                5-01.00    4-10.00    4   
  5 Setina, Jackie               Stevenson            4-10.00   J4-10.00    2   
  6 Dorfman, Hayley              Deerfield            4-08.00   J4-10.00    1   
  7 Phillips, Alyssa             Warren               5-03.00   J4-10.00  
  8 Rose, Jaclyn                 Highland Park        5-00.00   J4-10.00  
  9 Baucus, Shannon              Carmel               5-02.00   J4-10.00  
 10 Jarvis, Nikki                Deerfield            4-10.00    4-08.00  
 10 Primrose, Taylor             Libertyville         5-00.00    4-08.00  
 12 Kluvers, Allison             Stevenson            4-06.00    4-06.00  
 12 Smith, Paris                 Zion-Benton          5-00.00    4-06.00  
 12 Kanzler, Kaylie              Grant                4-10.00    4-06.00  
 15 Kirkland, Peyton             Lakes                4-10.00    4-04.00  
 15 Donald, Nicole               Zion-Benton          4-10.00    4-04.00  
 15 Keller, Carolyn              Lake Forest          4-06.00    4-04.00  
 15 Collier, Brianna             Highland Park        4-06.00    4-04.00  
 15 Prather, Brittany            Carmel               4-08.00    4-04.00  
 20 Ludwick, Shyanne             Grayslake No         4-04.00    4-02.00  
 20 Kram, Kiera                  Grayslake No         4-04.00    4-02.00  
 20 Grabowski, Isabel            Lake Forest          4-06.00    4-02.00  
 20 Kirkland, Devin              Lakes                4-06.00    4-02.00  
 -- Healey, Shannon              Vernon Hills         4-10.00         NH  
 -- Papke, Amanda                Lake Zurich          4-10.00         NH  
 -- Canadzic, Stefani            Grayslake Cen        4-02.00         NH  
 -- Polhemus, Amy                Lake Zurich          4-10.00         NH  
 -- Burton, Kelly                Mundelein            4-04.00         NH  
 -- Arnold, Maddy                Grayslake Cen        3-10.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmichael, Carolina         Lake Forest         12-00.00   11-00.00   10   
  2 Carmichael, Ofelia           Lake Forest         11-03.00   10-06.00    8   
  3 Hansen, Jackie               Libertyville         9-06.00   10-00.00    6   
  4 Jaffke, Nicole               Libertyville         9-06.00    9-06.00    4   
  5 Ram, Carson                  Deerfield            9-06.00   J9-06.00    2   
  6 Stitcher, Christine          Deerfield            9-06.00   J9-06.00    0.50
  6 Trittschuh, Emily            Lake Zurich         10-00.00   J9-06.00    0.50
  8 Shumov, Alina                Mundelein            8-00.00    8-06.00  
  8 Ollendick, Dana              Lakes                8-06.00    8-06.00  
  8 Myss, Sarah                  Carmel               9-00.00    8-06.00  
 11 Isosaki, Hannah              Grayslake Cen        8-06.00    8-00.00  
 11 Rawles, Taryn                Vernon Hills         8-03.00    8-00.00  
 11 Cabaltera, Alexa             Grayslake Cen        8-06.00    8-00.00  
 14 Walder, Sydnee               Highland Park        7-06.00    7-06.00  
 14 Hummel, Kaitlynn             Highland Park        7-06.00    7-06.00  
 14 Sharapata, Nicole            Lake Zurich          8-06.00    7-06.00  
 14 Schneider, Izzy              Carmel               7-00.00    7-06.00  
 18 Hatcher, Ally                Grant                6-06.00    7-00.00  
 18 Ott, Jessica                 Lakes                7-06.00    7-00.00  
 18 Petracek, Jill               Grayslake No         7-00.00    7-00.00  
 18 Wendt, Taylor                Grant                6-06.00    7-00.00  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Ebony                 Waukegan            16-11.00   17-03.00   10   
  2 Lee, Kanedra (Kaneedra)      Waukegan            17-11.75   17-00.50    8   
  3 Phillips, Alyssa             Warren              17-00.50   16-08.50    6   
  4 Zifkin, Elena                Highland Park       16-08.50   16-05.00    4   
  5 Tran, Allison                Vernon Hills        15-10.00   15-08.00    2   
  6 Carmichael, Carolina         Lake Forest         16-05.00   15-07.50    1   
  7 VanAkkeren, Emma             Highland Park       14-06.00   15-05.00  
  8 Schmidt, Carly               Lake Forest         14-02.00   15-02.00  
  9 Feltman-Frank, Rachel        Stevenson           15-10.00   15-01.50  
 10 Smagacz, Julia               Libertyville        15-10.00   15-00.50  
 11 Vitullo, Marissa             Lake Zurich         15-05.00   14-08.50  
 12 Acoff, Roxy                  Grayslake Cen       15-07.50   14-04.50  
 13 Modro, Melissa               Deerfield           15-04.00   13-11.50  
 13 Rawles, Taryn                Vernon Hills        14-06.00   13-11.50  
 15 McDonald, Taylor             Lakes               12-05.00   13-11.00  
 15 Webb, Paige                  Libertyville        15-04.00   13-11.00  
 17 Esposito, Megan              Grant               13-05.00   13-09.50  
 18 Williams, Candace            Zion-Benton         16-00.00   13-09.00  
 19 Kirkland, Devin              Lakes               13-06.00   13-07.00  
 20 Babula, Michelle             Grayslake No        15-01.00   13-06.50  
 21 Santiago, Sarah              Stevenson           15-00.50   13-02.50  
 22 Goad, Allison                Warren              12-11.00   13-02.00  
 23 Figuero, Jackie              Mundelein           12-06.00   13-00.50  
 23 Sapienza, Gina               Carmel              15-00.00   13-00.50  
 25 Ferguson, Kaeley             Lake Zurich         15-06.00   12-04.00  
 26 Housner, Katee               Carmel              13-07.00   12-02.50  
 26 Secler, Michelle             Grayslake Cen       13-01.50   12-02.50  
 28 Wolter, Danielle             Grayslake No        11-08.00   11-07.50  
 29 Smith, Paris                 Zion-Benton         16-00.00   11-03.50  
 30 Rodriguez, Yazmin            Grant               11-05.00   11-03.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cook, Amber                  Warren              36-09.00   35-02.50   10   
  2 Zifkin, Elena                Highland Park       35-03.50   35-00.00    8   
  3 Pettis, Maria                Waukegan            34-05.50   34-03.00    6   
  4 Ferguson, Kaeley             Lake Zurich         34-08.25   33-05.00    4   
  5 Gold, Devon                  Deerfield           31-09.00   33-03.50    2   
  6 Scheck, Shelby               Deerfield           32-04.25   32-10.00    1   
  7 Williams, Candace            Zion-Benton         33-05.00   32-01.00  
  8 Carmichael, Ofelia           Lake Forest         33-05.50   31-11.00  
  8 Jackson-Stone, Rocky         Lakes               32-06.00   31-11.00  
 10 Healey, Shannon              Vernon Hills        32-02.00   31-05.00  
 11 Heersche, Kim                Grant               33-03.00   31-04.00  
 12 Smagacz, Julia               Libertyville        33-09.00   31-03.00  
 13 Feltman-Frank, Rachel        Stevenson           33-05.00   30-10.00  
 14 Acoff, Roxy                  Grayslake Cen       30-06.50   30-09.00  
 15 Szostak, Caroline            Warren              29-03.00   29-11.00  
 16 Santiago, Sarah              Stevenson           30-01.50   29-06.00  
 17 Staackmann, Bethany          Lake Zurich         31-01.00   29-04.00  
 18 Wagner, Madison              Highland Park       31-05.00   29-03.00  
 19 Cleef, Madeline              Lake Forest         30-03.00   29-02.50  
 20 Babula, Michelle             Grayslake No        29-10.00   29-00.00  
 21 Secler, Michelle             Grayslake Cen       27-11.50   28-03.00  
 22 Smith, Raychelle             Grant               30-05.00   28-02.50  
 23 Petracek, Jill               Grayslake No        28-08.00   27-09.50  
 24 Avampato, Anna               Carmel              29-03.00   27-04.50  
 25 Brancato, Megan              Lakes               27-00.00   27-03.50  
 26 Figuero, Jackie              Mundelein           28-06.00   26-08.50  
 27 LaFleur, Christina           Mundelein           27-06.00   26-05.00  
 -- Webb, Paige                  Libertyville        31-08.00         ND  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Redmond, Rachel              Stevenson           39-06.00   37-09.25   10   
  2 McMullin, Becca              Grant               35-11.00   36-06.50    8   
  3 Dunham, Melissa              Grant               38-11.00   36-03.00    6   
  4 Grant-Shaffer, Sheila        Highland Park       34-04.50   34-09.00    4   
  5 McIntyre, Katy               Deerfield           33-08.00   34-06.50    2   
  6 Doupis, Mary                 Lakes               34-06.00   32-10.00    1   
  7 Frangos, Nicoletta           Libertyville        32-04.50   31-01.50  
  7 Stride, Caroline             Lake Forest         32-01.00   31-01.50  
  9 Pavalon, Liz                 Deerfield           30-01.00   31-01.00  
 10 Guhl, Joanna                 Grayslake No        30-10.00   28-08.50  
 11 Moon, Molly                  Libertyville        33-05.00   28-07.00  
 12 Roque, Alex                  Grayslake No        27-03.00   28-06.00  
 13 Pirc, Abby                   Lake Forest                    28-04.50  
 14 Coburn, Je'Risha             Grayslake Cen       29-09.00   28-02.50  
 15 Gouletes, Brittany           Highland Park       28-07.50   28-01.50  
 16 Webster, Emily               Lakes               31-01.00   28-00.50  
 17 Heredia, Taryne              Warren              31-06.00   27-09.00  
 18 Abdallah, Maryam             Vernon Hills        30-00.00   27-08.00  
 19 Rigwood, Taylor              Vernon Hills        27-06.00   27-04.00  
 20 Meyer, Daniella              Zion-Benton         28-11.00   27-00.00  
 21 Alpaslan, Aylin              Lake Zurich         30-09.00   26-08.00  
 22 Dionesotes, Christina        Lake Zurich         28-09.00   25-09.50  
 23 McClure, Monica              Carmel              27-05.00   25-06.50  
 24 Bemont, Caroline             Mundelein           24-09.00   24-05.00  
 25 Mondesir, Pharah             Grayslake Cen       27-11.00   23-01.50  
 26 Boehm, Alex                  Mundelein           29-02.00   22-04.00  
 27 Thomas, Stariesha            Zion-Benton         28-05.00   20-10.50  
 28 Bryant, Eyron                Waukegan            21-00.00   20-04.50  
 29 Patrick, Maranda             Waukegan            20-08.50   20-02.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dunham, Melissa              Grant                 115-00     114-04   10   
  2 Redmond, Rachel              Stevenson             123-03     109-07    8   
  3 Doupis, Mary                 Lakes                 105-00     104-01    6   
  4 McMullin, Becca              Grant                 115-00     104-00    4   
  5 Spaven, Kerrie               Stevenson             100-04      97-05    2   
  6 McIntyre, Katy               Deerfield              97-01      92-08    1   
  7 Stride, Caroline             Lake Forest            96-00      87-09  
  8 Owens, Latesha               Warren                100-03      86-05  
  9 Meyer, Daniella              Zion-Benton            91-06      86-04  
 10 Wilson, Bria                 Grayslake No           84-01      83-09  
 10 Biagi, Marguerite            Highland Park          88-11      83-09  
 12 Howse, Lynsey                Deerfield              87-10      83-08  
 13 Moon, Molly                  Libertyville           89-06      81-08  
 14 Alpaslan, Aylin              Lake Zurich            91-10      81-01  
 15 Hunter, Caitlin              Lake Zurich            81-10      80-11  
 16 Gouletes, Brittany           Highland Park          84-05      79-01  
 17 Frangos, Nicoletta           Libertyville        92-05.50      77-01  
 18 Curley, Alexia               Zion-Benton            80-01      77-00  
 19 Pimpo, Stephanie             Grayslake Cen          93-09      76-04  
 20 McClure, Monica              Carmel                 83-00      74-11  
 21 Abdallah, Maryam             Vernon Hills           85-04      74-04  
 22 Marshall, Haley              Lake Forest         88-06.50      72-11  
 23 Jazo, MaClayn                Lakes                  80-00      72-08  
 24 Jones, Selena                Grayslake No           73-09      72-06  
 25 Skiadas, Allison             Vernon Hills           72-06      71-01  
 26 Boehm, Alex                  Mundelein              74-06      61-11  
 27 Appel, Amber                 Mundelein              74-00      59-01  
 28 Patrick, Maranda             Waukegan               52-04      49-04  
 29 Bryant, Eyron                Waukegan               44-03      42-09  
 -- Coburn, Je'Risha             Grayslake Cen          87-11         ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Zurich                 74.50     2) Waukegan                   67   
    3) Warren                      46        4) Vernon Hills               45   
    5) Deerfield                   42.50     6) Libertyville               42   
    7) Lake Forest                 41        8) Mundelein                  36   
    8) Zion-Benton                 36       10) Stevenson                  32   
   10) Grant                       32       12) Highland Park              23   
   13) Lakes Community             15       13) Grayslake Central          15   
   15) Carmel                       8       16) Woodlands Academy           2   
   17) Lake Forest Academy          1