Make your own free website on Tripod.com
 
                     2009 Bolingrbrook Invite - 3/28/2009                      
                                   3/28/2009                                   
                                    Results                                    
 
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Terry                Niles North             6.50       6.65q  7 
  2 Jones, Jamal                 Thornridge              6.40       6.67q  7 
  3 Johnson, Kaleel              Thornwood               6.40       6.67q  4 
  4 Sanders, Antonio             Evanston                6.40       6.71q  1 
  5 Allen, Elliot                minooka                 6.10       6.73q  1 
  6 Kennedy, Will                Niles North             6.50       6.80q  7 
  7 McCall, Mik'ial              Thornridge              6.40       6.80q  5 
  8 Ferguson, Josh               Joliet Catho            6.90       6.82q  3 
  9 Gibson, Ray                  Evanston                6.60       6.84q  1 
 10 Crump, Xavier                minooka                 6.30       6.84q  7 
 11 Bibbs, Kapri                 Plainfield N            6.50       6.85q  5 
 12 King, Derrik                 Streamwood              6.50       6.85q  6 
 13 Lyles, Jordan                Joliet Catho            7.00       6.85   4 
 14 Lewis, Derrick               Romeoville              6.60       6.89   4 
 15 Kilpatrick, Justin           Hillcrest Ha            6.50       6.90   2 
 16 Jones, Eric                  Thornwood               6.60       6.90   4 
 17 Lucas, William               Romeoville              6.60       6.91   6 
 18 Strickland, Ronnell          Bremen Boys             6.56       6.91   1 
 19 Vanderzanden, Joshua         Bolingbrook             6.80       6.92   3 
 20 Jenkins, Jack                Benet Academ            6.80       6.92   3 
 21 Hammons, Rodney              Bremen Boys             6.43       6.94   3 
 22 Seiler, Bill                 Marist                  6.69       6.96   3 
 23 Pesek, Nick                  Oak Lawn Hig            6.80       6.97   6 
 24 Bell, Damen                  Thornton Tow            6.55       6.98   4 
 25 Okubadejo, Adegbenga         Neuqua Valle            6.60       7.00   2 
 26 Johnson-Weathers, Chris      Neuqua Valle            6.80       7.02   5 
 27 Hairston, Doran              Hyde Park               6.40       7.06   6 
 28 Skalitzky, Mike              Marist                  6.67       7.07   2 
 29 Massey, Jasen                Bartlett Hig            6.80       7.08   2 
 30 Huizenga, Luke               Shepard                 6.90       7.18   4 
 31 Maney, Thomas                Fenwick                 7.18       7.18   4 
 32 Jiminez, Omnipence           Mather                  6.80       7.22   5 
 33 Bonneville, Steve            Oak Lawn Hig            6.95       7.23   2 
 34 Young, Andre                 Hyde Park               6.50       7.24   5 
 35 Gallo, Mike                  Benet Academ            7.30       7.26   3 
 36 Moralez, Andrew              Shepard                 7.00       7.29   7 
 37 Sandoval, Steven             Streamwood              6.90       7.31   6 
 38 Doherty, Mike                Fenwick                 7.01       7.35   2 
 39 Griffin, Taurus              Hillcrest Ha            6.80       7.39   5 
 40 Tran, Tony                   Bartlett Hig            7.10       7.39   7 
 41 Laubex, Eric                 Thornton Tow            6.98       7.41   1 
 42 Warren, Tim                  Jones Colleg            7.20       7.57   1 
 43 Degillo, Kurt                Jones Colleg            7.60       7.96   5 
 
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Johnson, Kaleel              Thornwood               6.67       6.52   2 
  2 Turner, Terry                Niles North             6.65       6.56   2 
  3 Jones, Jamal                 Thornridge              6.67       6.62   2 
  4 McCall, Mik'ial              Thornridge              6.80       6.64   1 
  5 Ferguson, Josh               Joliet Catho            6.82       6.71   1 
  6 Sanders, Antonio             Evanston                6.71       6.76   2 
  7 Kennedy, Will                Niles North             6.80       6.80   2 
  8 King, Derrik                 Streamwood              6.85       6.82   1 
  9 Gibson, Ray                  Evanston                6.84       6.86   1 
 10 Crump, Xavier                minooka                 6.84       6.89   1 
 11 Allen, Elliot                minooka                 6.73       6.89   2 
 12 Bibbs, Kapri                 Plainfield N            6.85       6.91   1 
 
Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Blackmon, Ryan               Thornwood              50.30      51.05   1 
  2 Smith, Glenn                 Evanston               50.20      51.87   1 
  3 Sepulveda, Geno              Shepard                52.40      52.58   2 
  4 Holy, Joe                    Joliet Catho           54.00      52.80   4 
  5 Adams, Mike                  Thornridge             53.40      52.83   2 
  6 Stoby, Marlon                Evanston               51.60      52.88   1 
  7 Dickey, Matt                 Benet Academ           52.50      52.90   2 
  8 McLaughlin, John             Benet Academ           54.00      53.00   4 
  9 Caron, Jonathon              Romeoville             54.70      53.26   6 
 10 Karys, Dan                   Bartlett Hig           54.50      53.59   5 
 11 Golden, Brandon              Bolingbrook            56.80      54.14   7 
 12 Boyd, Rodney                 Neuqua Valle           56.20      54.37   7 
 13 Murphy, Dan                  Plainfield N           53.80      54.46   3 
 14 Shelton, Brent               Plainfield N           53.50      54.66   3 
 15 Ford, Perez                  Romeoville             55.30      54.67   6 
 16 AuBain, Alex                 Niles North            54.20      54.90   5 
 17 Park, Matt                   Shepard                55.00      55.33   6 
 18 Moss, Christopher            Hyde Park              51.80      55.33   1 
 19 Cornelio, Israel             Niles North            54.30      55.50   5 
 20 Husek, Mike                  Oak Lawn Hig           57.00      56.26   7 
 21 Roundtree, Mike              Hillcrest Ha           58.00      56.26   9 
 22 Lewis, Travis                Thornwood              53.90      56.89   4 
 23 Wiess, Frank                 Marist                 59.80      56.96  11 
 24 Crawford, Lorenzo            Thornton Tow           57.80      57.01   9 
 25 Jideonwo, George             Bremen Boys            57.20      57.29   8 
 26 Simmons, Mike                Oak Lawn Hig           57.30      57.66   8 
 27 Carpenter, Andrew            minooka                57.00      57.67   8 
 28 Bullington, Brad             Marist                 59.40      59.04  10 
 29 Batchelor, Josh              Streamwood             55.01      59.71   6 
 30 Oscarson, Ryan               Neuqua Valle           59.30      59.74  10 
 31 Costigan, Tom                Joliet Catho         1:00.00    1:00.31  11 
 32 Meade, Tom                   Fenwick              1:02.06    1:00.73  12 
 33 Miller, Santrell             Streamwood             53.50    1:01.10   3 
 34 Massey, Nathan               Bartlett Hig           59.50    1:01.42  10 
 35 Schapiro, Dan                Jones Colleg           59.90    1:01.87  11 
 36 Green, Lawrence              Hillcrest Ha           58.20    1:02.30  10 
 37 Doss, Herman                 Thornton Tow           57.70    1:06.29   9 
 38 Degillo, Kurt                Jones Colleg         1:01.50    1:06.72  12 
 
Boys 200 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gordon, Tremaine             Evanston               22.40      22.85   1 
  2 Slater, Jovante              Bolingbrook            23.70      22.92   3 
  3 Johnson, Kaleel              Thornwood              23.30      23.15   1 
  4 Curry, Antoine               Romeoville             23.60      23.46   2 
  5 Sanders, Antonio             Evanston               22.90      23.63   1 
  6 Finnegan, Cameron            Niles North            23.60      23.75   2 
  7 Crump, Xavier                minooka                24.00      23.85   4 
  8 Flowers, Marquis             Plainfield N           23.10      23.90   1 
  9 Jenkins, Jack                Benet Academ           24.30      23.95   6 
 10 Massey, Jasen                Bartlett Hig           24.50      24.03   7 
 11 King, Derrik                 Streamwood             23.90      24.08   4 
 12 Lewis, Derrick               Romeoville             23.90      24.10   4 
 13 Lloyd, Lawrence              Hillcrest Ha           24.20      24.16   5 
 14 Jones, Eric                  Thornwood              23.50      24.27   2 
 15 Chambers, Darien             Bolingbrook            24.40      24.34   6 
 16 Doherty, Mike                Fenwick                24.40      24.37   6 
 17 Brown, Elijah                Bremen Boys            25.50      24.40  11 
 18 Pesek, Nick                  Oak Lawn Hig           24.50      24.48   7 
 19 Hairston, Doran              Hyde Park              23.50      24.51   2 
 20 Maney, Thomas                Fenwick                24.89      24.59   8 
 21 Wood, Jacob                  Neuqua Valle           23.70      24.60   3 
 22 Bibbs, Kapri                 Plainfield N           24.50      24.69   7 
 23 Stiff, Derrick               Thornton Tow           23.90      24.81   4 
 24 Kilpatrick, Justin           Hillcrest Ha           24.40      24.82   6 
 25 Johnson, Dimitri             Thornridge             24.80      24.88   8 
 26 Brown, Chad                  Niles North            23.80      25.08   3 
 27 Strickland, Donnell          Bremen Boys            25.00      25.23  10 
 28 Miller, Santrell             Streamwood             25.90      25.34  11 
 29 Huizenga, Luke               Shepard                24.70      25.46   8 
 30 Fulwiley, Freeman            Harlan                 25.00      25.59   9 
 31 Pappas, George               Oak Lawn Hig           25.40      25.62  11 
 32 Allen, Steffan               Joliet Catho           25.00      25.90   9 
 33 Moralez, Andrew              Shepard                24.90      26.01   9 
 34 Bell, Damen                  Thornton Tow           23.80      26.04   3 
 35 Dorgan, Nick                 Marist                 24.80      26.10   8 
 36 Massey, Nathan               Bartlett Hig           25.90      26.40  12 
 37 Warren, Tim                  Jones Colleg           26.00      26.41  12 
 38 Metoyer, Eric                Neuqua Valle           25.40      26.47  10 
 39 Buchanan, Tyrese             Hyde Park              24.50      26.58   7 
 40 Saffold, Kenny               Joliet Catho           25.00      26.99   9 
 41 Jimenez, Nathan              Benet Academ           25.00      27.01  10 
 42 Voung, Phil                  Jones Colleg           27.00      27.62  12 
 
Boys 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Klamm, Sean                  Evanston             1:57.00    2:00.15  
  2 Karas, Andrew                Plainfield N         2:00.30    2:02.54  
  3 Capodice, Kevin              Plainfield N         2:07.00    2:03.11  
  4 Gutierrez, Matt              Bolingbrook          2:08.60    2:03.58  
  5 Yerkes, Mike                 Fenwick              2:11.51    2:04.46  
  6 Pembrook, Eric               Neuqua Valle         2:05.50    2:06.29  
  7 Carlson, Mark                Bolingbrook          2:11.20    2:07.79  
  8 Gonzalez, Josafat            Bartlett Hig         2:06.60    2:07.79  
  9 Thomas, Alvin                Niles North          2:06.30    2:08.69  
 10 Chavers, Darryl              Thornridge           2:07.00    2:09.27  
 11 Gambla, Tom                  Neuqua Valle         2:09.00    2:09.63  
 12 Smith, Ben                   Thornton Tow         2:08.00    2:11.25  
 13 Epting, Gabe                 Hillcrest Ha         2:10.00    2:11.43  
 14 Hannapel, Dan                Shepard              2:10.00    2:11.58  
 15 Deberry, Jermoe              Thornton Tow         2:10.00    2:12.06  
 16 Nykaza, Matt                 Streamwood           2:17.00    2:12.60  
 17 Brown, Jonathan              Joliet Catho         2:13.00    2:12.84  
 18 Chattha, Muhammad            Niles North          2:14.30    2:13.01  
 19 Lancerio, Eben               Oak Lawn Hig         2:09.00    2:13.37  
 20 Papageorgeiou, Andrew        Mather               2:12.00    2:13.90  
 21 Solola, Rotimi               Thornwood            2:20.50    2:14.17  
 22 Carter, Kerbert              Romeoville           2:16.30    2:14.18  
 23 McInerney, Dan               Oak Lawn Hig         2:13.00    2:14.35  
 24 Torres, Marlon               Benet Academ         2:08.00    2:15.00  
 25 Tkeyton, Abrams              Thornridge           2:07.00    2:15.10  
 26 Nava, Aron                   Romeoville           2:18.00    2:17.08  
 27 Popek, Jake                  minooka              2:15.00    2:17.31  
 28 Singleton, Antwoine          Hillcrest Ha         2:08.00    2:18.14  
 29 Almasri, Nasir               Bartlett Hig         2:11.10    2:18.40  
 30 Olaoye, Mustapha             Thornwood            2:19.30    2:18.54  
 31 Sasso, Jack                  Shepard              2:18.00    2:18.74  
 32 Gannon, Tom                  Benet Academ         2:20.00    2:19.23  
 33 Olver, Joe                   Jones Colleg         2:29.40    2:20.65  
 34 Cardoso, Pablo               Bremen Boys          2:17.00    2:21.07  
 35 Rocheleau, Breit             Joliet Catho         2:14.00    2:21.74  
 36 Germino, Kevin               Marist               2:19.00    2:24.50  
 37 Delarosa, Mitchel            Bremen Boys          2:09.00    2:31.15  
 38 Rossi, Tighe                 Jones Colleg         2:26.70    2:37.24  
 
Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keck, Josh                   minooka              4:32.00    4:38.57  
  2 Blazer, Steve                Fenwick              4:46.35    4:39.42  
  3 Shields, Connor              Neuqua Valle         4:45.00    4:40.87  
  4 Klamm, Scott                 Evanston             4:39.00    4:41.73  
  5 Prokop, Mike                 Shepard              4:47.00    4:41.82  
  6 Kelly, Griffin               Jones Colleg         4:45.90    4:43.32  
  7 Olp, Jerry                   Benet Academ         4:44.00    4:44.22  
  8 Palacios, Dennis             Romeoville           4:49.00    4:45.93  
  9 Papazoglou, Kosta            Niles North          4:56.50    4:46.63  
 10 Hansen, Tom                  Oak Lawn Hig         5:04.00    4:48.88  
 11 Weisgerber, Pat              Oak Lawn Hig         5:03.00    4:49.97  
 12 Hoshell, Julian              minooka              4:38.00    4:52.51  
 13 Miranda, Sergio G.           Romeoville           4:58.00    4:52.56  
 14 Hipskind, Matt               Fenwick              5:14.75    4:53.51  
 15 Lehn, Nick                   Benet Academ         5:00.00    4:53.62  
 16 Infusino, Alex               Bartlett Hig         4:55.10    4:53.79  
 17 Le, Josh                     Plainfield N         4:49.00    4:54.69  
 18 Klimczak, Billy              Neuqua Valle         4:58.40    4:57.23  
 19 Kibler, Kevin                Bartlett Hig         5:01.30    4:57.35  
 20 Mulhausen, Mike              Marist               4:59.10    4:58.09  
 21 Urbaniak, Allan              Shepard              5:00.00    4:58.91  
 22 Zeidman, Josh                Niles North          4:43.70    4:59.07  
 23 Klein, Roger                 Streamwood           5:00.00    5:00.04  
 24 Stone, Austin                Plainfield N         4:38.00    5:01.69  
 25 Rodriguez, Ricardo           Bolingbrook          4:54.10    5:05.00  
 26 Sutherland, Ricky            Evanston             5:10.00    5:05.86  
 27 Fobbs, Sterling              Thornwood            5:06.90    5:06.14  
 28 Ludwig, Nick                 Joliet Catho         5:18.00    5:09.09  
 29 Shuford, Desmond             Thornton Tow         5:19.00    5:12.43  
 30 Garrett, Stephan             Bolingbrook          4:57.70    5:12.95  
 31 Elyoussoufi, Abdel           Mather               4:57.00    5:12.97  
 32 Negash, Bana                 Mather               4:55.00    5:13.25  
 33 Dadzie, David                Thornwood            5:19.90    5:23.20  
 34 Mulhausen, Dave              Marist               5:10.00    5:24.00  
 35 Doyle, Justin                Bremen Boys          5:17.00    5:26.09  
 36 Helliker, Luke               Jones Colleg         5:25.30    5:28.05  
 37 Richardson, Osha             Thornton Tow         5:29.00    5:28.18  
 38 Patterson, Kevin             Hillcrest Ha         5:11.00    5:30.68  
 39 Sargis, Joe                  Bremen Boys          5:35.00    5:44.57  
 40 Gaspar, Indalecio            Hillcrest Ha         5:10.00    5:51.80  
 
Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marol, Matt                  Evanston             9:45.00    9:39.46  
  2 Olp, Jerry                   Benet Academ         9:59.00    9:51.14  
  3 Miranda, Sergio F.           Romeoville          10:14.00   10:00.80  
  4 Toohey, Bill                 Fenwick             11:00.00   10:03.51  
  5 Smith, Kyle                  minooka             10:20.00   10:22.34  
  6 Merkley, Alex                Neuqua Valle        10:28.10   10:24.16  
  7 Verbus, Luke                 Neuqua Valle         9:46.00   10:24.21  
  8 Finnegan, Alex               Evanston            10:20.00   10:32.39  
  9 Haji, Abe                    Mather              10:06.00   10:35.94  
 10 Coyle, Sean                  minooka             10:25.00   10:37.23  
 11 Yerkes, Dan                  Fenwick             10:53.25   10:47.61  
 12 Renteria, Antonio            Oak Lawn Hig        10:55.00   10:54.60  
 13 Hernandez, Jesus             Bolingbrook         10:55.50   10:55.44  
 14 Berndl, Lukas                Plainfield N        10:55.00   11:07.66  
 15 Stanford, Jesse              Bolingbrook         11:16.60   11:15.22  
 16 Haji, Abdidilisa             Mather              10:55.00   11:16.64  
 17 Clanton, Joshua              Thornton Tow        11:11.00   11:18.74  
 18 Pinto, Joel                  Streamwood          11:23.00   11:26.64  
 19 Richardson, Osha             Thornton Tow        11:10.00   11:27.30  
 20 Brumbaugh, Dan               Shepard             11:30.00   11:28.36  
 21 Carreon, Irvin               Thornwood           11:19.20   11:32.05  
 22 Barker, Bill                 Oak Lawn Hig        11:10.00   11:36.71  
 23 Juarez, Adrian               Romeoville          12:00.00   11:36.89  
 24 Prieto, David                Bremen Boys         11:05.00   11:41.01  
 25 Price, John                  Plainfield N        11:35.00   11:47.53  
 26 Helliker, Luke               Jones Colleg        11:54.10   11:50.13  
 27 Braden, Andrew               Shepard             12:10.00   11:59.12  
 28 Gross, Donald                Bremen Boys         11:40.00   12:03.66  
 29 Zagozdon, Ricky              Streamwood          12:45.00   13:16.76  
 30 Galarza, Pedro               Jones Colleg        14:10.00   13:35.17  
 31 Smith, Exon                  Hillcrest Ha        11:45.00   14:07.48  
 
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Long, Kevin                  Neuqua Valle            7.80       7.99q  5 
  2 Williams, Kelly              Niles North             7.80       7.99q  4 
  3 Gambla, Tom                  Neuqua Valle            8.10       8.14q  3 
  4 Desir, Elsin                 Niles North             8.00       8.29q  1 
  5 Buchanan, Ryan               Bolingbrook             8.40       8.31q  5 
  6 Muhammed, Jeremy             Thornwood               7.70       8.33q  6 
  7 Ford, Gary                   Thornridge              7.90       8.40q  6 
  8 Flowers, Isiah               Mather                  8.00       8.43q  6 
  9 Shelton, Brent               Plainfield N            8.00       8.43q  6 
 10 Tate, Thadddaues             Hyde Park               8.40       8.46q  2 
 11 Nierzwicki, Dan              Fenwick                 8.18       8.59q  4 
 12 Amen, Eric                   Hillcrest Ha            8.10       8.60q  3 
 13 Holler, Troy                 Plainfield N            8.00       8.64   5 
 14 Speed, Jabril                Thornton Tow            8.25       8.67   1 
 15 Jalove, Ben                  Bartlett Hig            8.90       8.70   2 
 16 Hicks, Mark                  Hillcrest Ha            8.20       8.72   2 
 17 Adams, Brent                 Thornridge              8.00       8.74   6 
 18 Manora, Anthony              Thornwood               8.40       8.83   4 
 19 Rivera-Thompson, Andres      Evanston                7.60       8.85   6 
 20 Korman, Noah                 Evanston                8.00       9.05   5 
 21 Dorenkamper, Brian           minooka                 8.50       9.09   4 
 22 McBride, Jeremy              Shepard                 9.00       9.16   4 
 23 Pierce, Erik                 Romeoville              8.50       9.17   2 
 24 Johnson, Tim                 Romeoville              8.70       9.24   3 
 25 Johnson, Tynan               Bartlett Hig            9.80       9.29   3 
 26 Drenkamper, Kevin            minooka                 8.50       9.35   5 
 27 Nash, Sean                   Oak Lawn Hig            9.20       9.35   1 
 28 Lavizzo, Zach                Bremen Boys             8.90       9.49   2 
 29 Pappas, George               Oak Lawn Hig            9.20       9.51   3 
 30 Ludwig, Kevin                Shepard                 8.94       9.63   1 
 31 Doherty, Patrick             Fenwick                 9.83       9.64   3 
 32 Arnold, Josh                 Bremen Boys             9.90      10.30   2 
 33 Jones, Jerald                Thornton Tow            8.90      10.39   5 
 34 Cosgrove, Ryan               Marist                  9.80      10.42   5 
 35 Anderson, Tevin              Bolingbrook             8.80      10.88   6 
 
Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Williams, Kelly              Niles North             7.99       7.88   2 
  2 Long, Kevin                  Neuqua Valle            7.99       7.90   2 
  3 Nierzwicki, Dan              Fenwick                 8.59       8.08   1 
  4 Gambla, Tom                  Neuqua Valle            8.14       8.13   2 
  5 Tate, Thadddaues             Hyde Park               8.46       8.16   1 
  6 Desir, Elsin                 Niles North             8.29       8.17   2 
  7 Buchanan, Ryan               Bolingbrook             8.31       8.19   2 
  8 Muhammed, Jeremy             Thornwood               8.33       8.37   2 
  9 Amen, Eric                   Hillcrest Ha            8.60       8.47   1 
 10 Flowers, Isiah               Mather                  8.43       8.55   1 
 11 Ford, Gary                   Thornridge              8.40       8.60   1 
 12 Shelton, Brent               Plainfield N            8.43       8.68   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Niles North  'A'                                  1:33.50    1:32.44   2 
  2 Evanston  'A'                                     1:31.50    1:33.17   1 
  3 Thornwood  'A'                                    1:32.80    1:33.43   1 
  4 Bolingbrook  'A'                                  1:39.20    1:34.78   5 
  5 Thornridge  'A'                                   1:35.00    1:35.03   2 
  6 Romeoville  'A'                                   1:34.20    1:35.39   2 
  7 Bremen Boys Track  'A'                            1:36.00    1:35.95   3 
  8 Bartlett High School  'A'                         1:40.10    1:37.57   6 
  9 Thornwood  'B'                                    1:34.80    1:37.82   2 
 10 minooka  'A'                                      1:36.00    1:37.93   3 
 11 Fenwick  'A'                                      1:44.01    1:38.57   7 
 12 Harlan  'A'                                       1:38.00    1:38.60   4 
 13 Shepard  'A'                                      1:38.70    1:38.95   5 
 14 Oak Lawn High School  'A'                         1:41.00    1:39.18   6 
 15 Plainfield North  'A'                             1:40.50    1:39.42   6 
 16 Thornton Township  'A'                            1:37.00    1:39.50   4 
 17 Neuqua Valley  'A'                                1:32.80    1:39.65   1 
 18 Streamwood  'A'                                   1:42.00    1:39.79   7 
 19 Mather  'A'                                       1:37.00    1:40.67   4 
 20 Benet Academy  'A'                                1:37.00    1:42.50   3 
 21 Marist  'A'                                       1:38.90    1:45.74   5 
 22 Jones College Prep  'A'                           1:42.90    1:47.99   7 
 -- Hillcrest Hawks  'A'                              1:38.00         DQ   4 
 -- Joliet Catholic  'A'                              1:30.00         DQ   1 
 -- Hyde Park  'A'                                    1:35.80         DQ   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Niles North  'A'                                  3:32.40    3:28.33   1 
  2 Evanston  'A'                                     3:27.50    3:28.93   1 
  3 Thornwood  'A'                                    3:29.40    3:32.81   1 
  4 Romeoville  'A'                                   3:44.00    3:36.72   4 
  5 Thornridge  'A'                                   3:35.00    3:37.45   2 
  6 Benet Academy  'A'                                3:38.00    3:37.66   3 
  7 Shepard  'A'                                      3:40.60    3:38.26   3 
  8 Thornwood  'B'                                    3:35.50    3:38.55   2 
  9 Thornton Township  'A'                            3:43.00    3:38.71   4 
 10 Hyde Park  'A'                                    3:35.50    3:40.23   2 
 11 Neuqua Valley  'A'                                3:28.50    3:42.32   1 
 12 Bolingbrook  'A'                                  3:46.10    3:43.98   5 
 13 Fenwick  'A'                                      3:47.14    3:45.09   5 
 14 Oak Lawn High School  'A'                         3:50.00    3:46.90   6 
 15 Plainfield North  'A'                             3:45.00    3:49.56   4 
 16 Bremen Boys Track  'A'                            3:45.00    3:52.16   5 
 17 Streamwood  'A'                                   3:54.00    3:52.90   6 
 18 minooka  'A'                                      3:36.00    3:55.71   2 
 19 Marist  'A'                                       3:58.80    4:10.38   6 
 -- Mather  'A'                                       3:41.00         DQ   3 
 -- Hillcrest Hawks  'A'                              3:40.00         DQ   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Niles North  'A'                                  8:14.70    8:16.87  
  2 Thornwood  'A'                                    8:21.30    8:19.23  
  3 Romeoville  'A'                                   8:44.00    8:33.22  
  4 Shepard  'A'                                      8:39.60    8:34.54  
  5 minooka  'A'                                      8:25.00    8:37.83  
  6 Bartlett High School  'A'                         8:47.20    8:41.63  
  7 Fenwick  'A'                                      8:31.74    8:42.91  
  8 Thornwood  'C'                                    9:00.00    8:47.34  
  9 Oak Lawn High School  'A'                         8:51.00    8:48.11  
 10 Neuqua Valley  'A'                                8:06.70    8:52.91  
 11 Thornwood  'B'                                    8:59.00    8:54.16  
 12 Mather  'A'                                       8:50.00    8:54.20  
 13 Thornridge  'A'                                   8:45.00    8:56.49  
 14 Joliet Catholic  'A'                              9:15.00    9:00.89  
 15 Evanston  'A'                                     9:00.00    9:06.27  
 16 Bolingbrook  'A'                                  9:19.90    9:11.60  
 17 Thornton Township  'A'                            9:15.00    9:16.55  
 18 Hillcrest Hawks  'A'                              8:55.00    9:18.43  
 19 Jones College Prep  'A'                           9:15.00    9:26.18  
 20 Bremen Boys Track  'A'                            9:04.00    9:29.19  
 21 Streamwood  'A'                                   9:03.00    9:34.04  
 22 Plainfield North  'A'                             9:18.00    9:40.16  
 23 Benet Academy  'A'                                9:00.00    9:45.58  
 
Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Perryman, Josh               Evanston             6-06.00    6-02.00  
  1 Ford, Gary                   Thornridge           6-02.00    6-02.00  
  3 Siegler, John                Bolingbrook          6-04.00    6-00.00  
  3 Kennedy, Will                Niles North          6-04.00    6-00.00  
  5 Allen, Elliot                minooka              6-00.00    5-10.00  
  5 Knox, Cordarius              Thornwood            6-02.00    5-10.00  
  5 Cobbs, Biran                 Thornwood            6-00.00    5-10.00  
  5 Golden, Brandon              Bolingbrook          6-00.00    5-10.00  
  9 Boyd, Rodney                 Neuqua Valle         5-06.00    5-08.00  
  9 Harris, Robert               Hillcrest Ha         5-10.00    5-08.00  
  9 Taylor, Randall              Shepard              5-08.00    5-08.00  
  9 O'Harrow, Aaron              Bremen Boys          5-10.00    5-08.00  
  9 Kombwa, Alex                 Evanston             6-00.00    5-08.00  
  9 Straughter, Willie           Thornridge           5-10.00    5-08.00  
  9 Karys, Dan                   Bartlett Hig         5-10.00    5-08.00  
 16 Magana, Victor               Shepard              5-02.00    5-06.00  
 16 Favia, Nick                  Oak Lawn Hig         5-08.00    5-06.00  
 16 Oyewole, Femi                Bartlett Hig         5-10.00    5-06.00  
 16 Hairston, Doran              Hyde Park            5-07.00    5-06.00  
 16 Lindsey, Josephues           Bremen Boys          5-10.00    5-06.00  
 16 Lightfoot, Randy             minooka              5-10.00    5-06.00  
 22 Harris, Reggie               Thornton Tow         5-06.00    5-04.00  
 22 Speed, Jabril                Thornton Tow         5-08.00    5-04.00  
 22 Stewart, Antoine             Oak Lawn Hig         5-06.00    5-04.00  
 22 Wiess, Frank                 Marist               5-00.00    5-04.00  
 26 Allen, Steffan               Joliet Catho                    5-02.00  
 -- Burks, Lamar                 Thornwood            6-00.00         NH  
 -- Patel, Naraj                 Streamwood           5-02.00         NH  
 -- Akins, Xavier                Streamwood           5-02.00         NH  
 -- Fletcher, Chevis             Fenwick              5-08.00         NH  
 -- Trapp, Mitchell              Fenwick              5-00.00         NH  
 
Boys Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vick, Ron                    Niles North         13-06.00   13-09.50  
  2 Hively, Mike                 Plainfield N        12-06.00   13-00.00  
  3 Gleason, Alec                Neuqua Valle        11-06.00   12-06.00  
  3 Chalus, Dan                  Niles North         12-00.00   12-06.00  
  5 Quan, Zack                   Romeoville          10-09.00   12-00.00  
  5 Weizeorick, David            Benet Academ        13-00.00   12-00.00  
  7 Ryan, Kevin                  Marist              11-06.00   11-00.00  
  7 Korzec, Dylan                Plainfield N        11-06.00   11-00.00  
  7 Caron, Jonathon              Romeoville          11-09.00   11-00.00  
  7 Tkeyton, Abrams              Thornridge          10-00.00   11-00.00  
  7 Nash, Sean                   Oak Lawn Hig        10-00.00   11-00.00  
 12 Cunningham, Dylan            Thornwood           10-06.00   10-06.00  
 12 Ghant, Marcus                Bolingbrook         10-06.00   10-06.00  
 14 Singleton, Antwoine          Hillcrest Ha                   10-00.00  
 15 Briggs, Eric                 Thornwood            9-00.00    9-06.00  
 -- Best, Chris                  Fenwick              8-06.00         NH  
 -- Regan, Jack                  Fenwick              7-06.00         NH  
 -- Jewulski, Jake               Benet Academ         9-00.00         NH  
 -- McClellan, Chayce            Bolingbrook          8-00.00         NH  
 -- Lionberger, Seth             Neuqua Valle        11-00.00         NH  
 -- Walsh, Eric                  Oak Lawn Hig         9-00.00         NH  
 -- Malone, Mike                 Hillcrest Ha                         NH  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Karys, Dan                   Bartlett Hig        21-10.00   22-03.00  
  2 Curry, Antoine               Romeoville          22-01.00   21-05.25  
  3 James, Shavon                Evanston            22-00.00   20-09.00  
  4 Williams, Fernando           Thornwood           20-08.50   20-08.50  
  5 Turner, Terry                Niles North         21-11.75   20-05.50  
  6 Burke, Ken                   Hillcrest Ha        20-02.00   20-03.50  
  7 DeBerry, George              Harlan              19-09.00   19-10.50  
  8 Knox, Cordarius              Thornwood           20-05.50   19-09.25  
  9 Gibson, Ray                  Evanston            20-00.00   19-08.75  
 10 Slater, Jovante              Bolingbrook         20-09.50   19-06.00  
 11 Ivey, Caleb                  Plainfield N        19-00.00   19-05.25  
 12 Favia, Nick                  Oak Lawn Hig        18-10.00   19-04.00  
 13 Coleman, Daron               Niles North         20-06.00   19-01.00  
 14 Jiang, Richard               Neuqua Valle        20-01.50   19-00.25  
 15 Johnson, Dimitri             Thornridge          21-09.00   18-10.00  
 16 Angeles, Roman               Joliet Catho        18-00.00   18-09.00  
 16 Hawk, Bruce                  Mather              19-00.00   18-09.00  
 18 Tamulewicz, P.J.             Bolingbrook         19-07.00   18-08.50  
 18 McCall, Mik'ial              Thornridge          21-10.00   18-08.50  
 20 Nierzwicki, Dan              Fenwick             18-06.00   18-08.25  
 21 Dunn, Kevin                  Romeoville          20-01.00   18-07.75  
 22 Miller, Santrell             Streamwood          19-01.00   18-07.00  
 23 Stewart, Antoine             Oak Lawn Hig        19-05.00   18-06.00  
 24 O'Harrow, Aaron              Bremen Boys         20-00.00   18-04.00  
 25 Lindsey, Josephues           Bremen Boys         20-06.00   18-03.25  
 25 Jones, Jerald                Thornton Tow        19-02.00   18-03.25  
 27 Jurevicius, Sarvnas          Shepard             19-06.00   18-02.75  
 28 Huizenga, Luke               Shepard             19-02.00   17-09.50  
 29 Eliot, Howe                  Benet Academ        18-04.00   17-08.75  
 30 Johnson, Tynan               Bartlett Hig        18-05.00   17-08.25  
 31 Rosales, Brandon             Marist              18-00.00   17-06.50  
 32 Denewellis, Ryan             Joliet Catho        20-00.00   17-05.75  
 33 Lietuvninkus, Andy           Benet Academ        16-06.00   17-04.00  
 34 Crayton, Rashaud             Hyde Park           17-00.00   17-03.75  
 35 Speed, Jabril                Thornton Tow        18-05.00   17-02.25  
 36 Wood, Jacob                  Neuqua Valle        18-06.00   16-09.00  
 37 Sanner, Charles              Hillcrest Ha        18-02.00   16-08.75  
 38 Menozzi, Matt                minooka             18-09.00   16-07.00  
 39 Batchelor, Josh              Streamwood          17-10.00   16-01.50  
 40 Doherty, Patrick             Fenwick             15-05.50   15-10.50  
 41 Rench, Nick                  minooka             19-03.00   15-02.00  
 42 Maloney, Matt                Marist              16-00.00   13-10.50  
 43 Voung, Phil                  Jones Colleg        16-05.00   12-02.00  
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collins, Chad                Thornridge          43-06.00   42-11.50  
  2 Lofton-Knox, Javier          Thornridge          43-06.00   42-04.75  
  3 Slater, Jovante              Bolingbrook         42-07.00   42-04.00  
  4 Techeira, Joshua             Bremen Boys         41-05.00   41-08.50  
  5 Stewart, Antoine             Oak Lawn Hig        41-04.00   41-00.25  
  6 McBride, Jeremy              Shepard             42-04.00   40-03.00  
  7 DeBerry, George              Harlan              40-07.00   40-00.00  
  8 Favia, Nick                  Oak Lawn Hig        39-01.00   39-09.50  
  9 Korman, Noah                 Evanston            41-00.00   39-07.00  
 10 Hughes, Marshawn             Hillcrest Ha        38-00.00   39-00.00  
 11 Eliot, Howe                  Benet Academ        40-09.00   38-08.50  
 12 Nierzwicki, Dan              Fenwick             38-08.75   38-07.50  
 13 Stocker, Mark                Neuqua Valle        37-01.50   38-07.00  
 14 Jiang, Richard               Neuqua Valle        39-03.50   38-04.00  
 15 King, Derrik                 Streamwood          35-06.00   38-03.00  
 16 Deramus, Elijah              Thornton Tow        41-05.00   38-02.50  
 17 Hobson, Jordan               Thornwood           40-00.00   38-01.00  
 18 Rosales, Brandon             Marist              35-00.00   38-00.00  
 19 Lindsey, Josephues           Bremen Boys         39-06.00   37-11.00  
 20 Solebo, Ameen                Mather              39-00.00   37-09.25  
 21 Speed, Jabril                Thornton Tow        41-01.00   37-08.75  
 22 Ivey, Caleb                  Plainfield N        38-00.00   37-08.00  
 23 Kombwa, Felix                Evanston            38-00.00   37-07.00  
 24 Lewis, Anthony               Plainfield N        38-01.00   37-03.75  
 25 Cole, Robert                 Shepard             38-00.00   36-11.25  
 26 Amen, Eric                   Hillcrest Ha        38-00.00   36-09.50  
 27 Raiber, Ben                  Niles North         38-04.00   36-06.50  
 28 Similton, Aaron              Bolingbrook         37-05.00   36-06.25  
 29 Denewellis, Ryan             Joliet Catho        37-00.00   31-04.75  
 30 Rench, Nick                  minooka             38-11.00   31-04.25  
 31 Atra, Mike                   minooka             35-11.00   31-04.00  
 32 Durkin, Brian                Benet Academ        38-00.00   30-07.00  
 33 Syed, Ali                    Streamwood          33-01.00   26-11.00  
 
Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Touchie, Spencer             Oak Lawn Hig        52-09.00   52-11.00  
  2 Holiday, Roosevelt           Bolingbrook         53-10.50   51-00.00  
  3 Carter, Denzel               Thornwood           52-10.00   49-11.00  
  4 Hayes, Eric                  Thornwood           49-07.50   49-01.25  
  5 Shelton, Jeffrey             Evanston            49-00.00   47-08.00  
  6 Mosby, Torrence              Thornton Tow        44-02.00   47-03.00  
  7 Polubinski, Brain            Bartlett Hig        45-06.00   46-11.00  
  8 Solebo, Ameen                Mather              48-08.00   46-09.50  
  9 Possedi, Kyle                Plainfield N        45-00.00   46-00.50  
 10 Whittington, Nathanel        Thornton Tow        43-08.00   45-00.50  
 11 Wright, Tim                  minooka             42-09.00   44-08.75  
 12 Wideman, Curtis              Evanston            44-00.00   44-02.50  
 13 Bauers, Brendan              Bartlett Hig        46-08.00   43-11.00  
 14 Ford, Perez                  Romeoville          41-05.00   43-10.00  
 15 Mashni, Jamil                Shepard             48-04.00   43-08.50  
 16 Pace, Dwight                 Thornridge          45-06.00   43-05.00  
 17 Hampton, Antwan              Bolingbrook         45-03.50   43-03.50  
 18 Merlos, Andres               Niles North         45-06.00   41-11.50  
 19 Shaw, Brian                  Bremen Boys         45-06.00   40-04.00  
 20 Scarmardo, Andrew            Plainfield N        43-00.00   40-00.00  
 21 Sintich, John                Marist              38-02.00   39-10.50  
 21 Madia, Vince                 Marist              38-08.00   39-10.50  
 23 Murphy, Michael              Bremen Boys         44-08.00   39-08.00  
 24 Solis, Marty                 Shepard             44-04.00   39-06.00  
 25 Osterhout, Jon               Fenwick             38-01.50   39-05.00  
 25 Carr, Aaron                  Hillcrest Ha        44-06.00   39-05.00  
 27 Alsbury, Zackary             Joliet Catho        41-00.00   39-02.75  
 28 Melka, Nick                  Benet Academ        25-00.00   38-10.00  
 29 Allen, Terrance              Romeoville          40-03.00   38-08.00  
 30 Jackson, Vontae              Mather              37-11.00   37-09.50  
 31 Anibaba, Unique              Hillcrest Ha        43-07.00   37-09.00  
 32 Jordan, Javonne              Thornridge          49-03.00   37-06.00  
 33 LaForteza, Ray               Fenwick             35-08.00   36-05.25  
 34 Joseph, Kenneth              Neuqua Valle        36-11.00   35-10.25  
 35 Hompavlis, Paul              Niles North         44-10.00   35-01.50  
 36 Kelly, Dominique             Oak Lawn Hig        41-03.00   34-11.50  
 37 Arqueta, Alejandro           Benet Academ        25-00.00   34-11.00  
 38 Wright, Joe                  Joliet Catho        35-00.00   24-07.00  
 -- Pajkos, Luke                 Neuqua Valle        37-08.00       FOUL